24-vjeçarja shpallet gruaja më e gjatë në botë

Një grua e shpallur si më e gjata në botë shpreson të frymëzojë të tjerët të pranojnë veten.

Rumeysa Gelgi, e cila është 2.15 m, është shpallur zyrtarisht gruaja më e gjatë në botë nga Rekordet Botërore Guinness.

Shtati i saj është rezultat i një gjendje të quajtur sindroma Weaver e cila, ndër të tjera, shkakton rritje të përshpejtuar, transmeton rtv21.tv.

24-vjeçarja nga Turqia tha se çdo disavantazh mund të shndërrohet në një avantazh për veten tuaj, kështu që pranoni veten ashtu siç jeni, jini të vetëdijshëm për potencialin tuaj dhe bëni më të mirën tuaj.

Kjo është hera e dytë që Gelgi arrin një rekord botëror pasi u emërua adoleshentja më e gjatë e gjallë në vitin 2014.

Që atëherë, ajo ka përdorur platformën e saj për të mbrojtur të tjerët me kushte të rralla.

Ajo kryesisht përdor një karrige me rrota edhe pse mund të ecë me ndihmën e një kornize në këmbë.

Craig Glenday, kryeredaktor në Guinness Ëorld Records, tha: Është një nder të mirëpres Rumeysa përsëri në librin e rekordeve.

“Fryma e saj e paepur dhe krenaria për të dalë nga turma është një frymëzim”.

Njeriu më i gjatë në botë, Sulltan Kosen, është gjithashtu turk. Ai u është 2 metra e 51cm.

Gruaja më e gjatë që ka jetuar ishte Zeng Jinlian, nga Kina, e cila ishte 246.3cm para vdekjes së saj në vitin 1982./21Media

Back to top button
close button