29 qytete dhe fshatra u përmbytën pas shkatërrimit të digës

Shkatërrimi i digës Kakhovka ka rezultuar në përmbytjen e 29 qyteteve dhe fshatrave përgjatë lumit Dnipro, tha ministri i brendshëm i Ukrainës.

Duke shkruar në aplikacionin e mesazheve Telegram, Ihor Klymenko thotë se 10 prej këtyre qendrave të popullsisë ishin në anën ukrainase të lumit, me nëntë të tjera përgjatë bregut të majtë të pushtuar nga Rusia.

Oleksandr Prokudin, kreu i administratës ushtarake të Ukrainës në Kherson, ka thënë se Ukraina ka evakuuar rreth 1700 njerëz nga zonat e përmbytura, që nga ora 13:00 me orën lokale./21Media

Back to top button