35 të vdekur që ranë në një pus, pas shembjes së dyshemesë së një tempulli

Të paktën 35 persona ka vdekur v pasi kanë rënë në një pus teksa po luteshin në një tempull në shtetin qendror indian të Madhya Pradesh.

Katërmbëdhjetë të tjerë janë shpëtuar dhe një person është ende i zhdukur,

Policia tha se viktimat ishin duke qëndruar në një pllakë betoni mbi pus, kur ajo u shemb nën peshën e tyre.

Kryeministri Narendra Modi tha se ai ishte ” i vinte jashtëzakonisht keq për fatkeqësinë”.
Incidenti ndodhi të enjten gjatë një ceremonie lutjeje të organizuar në tempullin Beleshwar Mahadev Jhulelal me rastin e festivalit hindu të Ram Navami.

Një turmë e madhe besimtarësh po qëndronin në pllakën e betonit që mbulonte pusin, i cili u shemb nën peshën e tyre, duke zhytur dhjetëra njerëz në pusin pothuajse 12 metra të thellë.
Mediat lokale raportuan se tempulli u ndërtua pasi pusi ishte mbuluar rreth katër dekada më parë.

Zyrtari i lartë Illayaraja T tha për kanalin e lajmeve ANI se 18 persona u pranuan në spital pasi u shpëtuan dhe dy persona janë liruar deri më tani. Ai shtoi se një operacion kërkimi është ende duke u zhvilluar për gjetjen e personit të zhdukur.

Një ekip prej 75 personash, përfshirë ata nga forcat shtetërore dhe kombëtare të reagimit ndaj fatkeqësive janë të angazhuar në përpjekjet e shpëtimit./21Media

Back to top button