Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), është e hapur për koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje. Kandidati i AAK-së për president, Ramush Haradinaj sonte në “Argument Plus” tha se pranon që t’i bashkohet VV-së “me respekt”.

Ai për RTV21 tha se parita e tij dhe ajo e Albin Kurtit kanë dallime por, ekziston mundësia për një listë të temave që do të rezultonte me një koalicion të qëndrueshëm./21Media