Afganistan: Joe Biden mbron tërheqjen e SHBA sepse talebanët po fitojnë

Biden mbron tërheqjen: “Nuk kisha ndërmend të zgjasja daljen përgjithmonë”
Presidenti amerikan Joe Biden ka mbrojtur vendimin e tij për të tërhequr trupat amerikane nga Afganistani – një veprim që çoi në kthimin e militantëve talebanë në pushtet.
Qëndrimi më i gjatë nuk është një opsion, tha Biden në një fjalim drejtuar kombit, një ditë pas përfundimit të pranisë 20-vjeçare amerikane në Afganistan.
Ai vlerësoi trupat që organizuan transportin ajror të më shumë se 120.000 njerëzve që donin të iknin nga regjimi taleban.
Trupat e udhëhequra nga SHBA hynë në Afganistan në 2001, duke përmbysur talebanët pas sulmeve shkatërruese të 11 shtatorit, për të cilat fajësohet Al-Kaeda-një grup xhihadist militant i bazuar atëherë në vendin aziatik.
Biden është kritikuar – në SHBA edhe nga aleatët e tij – për tërheqjen e papritur të Shteteve të Bashkuara, duke çuar në një kolaps të papritur të forcave afgane të sigurisë të trajnuara dhe financuara nga trupat amerikane për vite me radhë.
Talibanët janë kthyer – çfarë do të ndodhë me Afganistanin?
Militantët talebanë arritën të rimarrin kontrollin mbi të gjithë vendin brenda 11 ditëve – ata më në fund hynë në kryeqytetin Kabul më 15 gusht.
Presidenti Biden vendosi gati 6,000 trupa për të marrë kontrollin e aeroportit për të koordinuar evakuimin e shtetasve të huaj amerikanë dhe aleatë dhe afganëve lokalë që punuan për ta.
Mijëra njerëz u mblodhën në Aeroportin Ndërkombëtar të Kabulit me shpresën se do të ishin në gjendje të hipnin në një nga fluturimet e evakuimit.
Në fjalimin e tij të martën, zoti Biden vlerësoi trupat për evakuimin masiv dhe u zotua të vazhdojë përpjekjet për të evakuuar amerikanët që ishin ende në Afganistan dhe që donin të ktheheshin – gjithsej rreth 200 persona.
Por udhëheqësi amerikan mbrojti fuqishëm lëvizjen e tij të tërheqjes.
“Unë nuk kam ndërmend ta zgjas këtë luftë të përjetshme dhe nuk e kam zgjatur daljen përgjithmonë,” tha Biden, duke shtuar, “Lufta në Afganistan tani ka përfunduar.”
Ai tha se SHBA nuk ka nevojë për trupa në terren për të mbrojtur veten.
Joe Biden u përpoq të “kthente faqen” e një muaji kaosi dhe vdekjeje në Afganistan dhe, më gjerë, prej 20 vjetësh në fund të përpjekjeve të kota amerikane për të pushtuar dhe ndërtuar një komb.
Ai ndonjëherë dukej mbrojtës, duke vënë në dukje se amerikanët ishin paralajmëruar 19 herë të largoheshin nga Afganistani para tërheqjes amerikane të ushtrisë amerikane në gusht. Ai akuzoi udhëheqësit afganë, aleatë nga të cilët vareshin Shtetet e Bashkuara, për “korrupsion dhe përvetësim”. Dhe ai fajësoi administratën Trump për negociatat me talebanët në atë që ai e karakterizoi si një marrëveshje e tërheqjejes joadekuate.
Ai tha se SHBA nuk kanë interes jetik për Afganistanin dhe u përpoq të riformësojë politikën e jashtme amerikane sikur të varej më pak nga dislokimi ushtarak dhe më shumë nga diplomacia dhe bashkëpunimi ndërkombëtar për t’u përballur me kundërshtarët si Kina dhe Rusia.
Sondazhet e opinionit tregojnë se amerikanët vazhdojnë të mbështesin tërheqjen e SHBA nga Afganistani, megjithëse shumë nuk janë të kënaqur me mënyrën se si Biden kontrolloi daljen. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thonë se shpresojnë të kalojë koha që kombi të jetë mirënjohës për suksesin e presidentit dhe të harrojë detajet se si përfundoi, raporton gjeresisht BBC ./E.D-21Media

Back to top button