Akuzohet Afrika e Jugut për furnizimin e Rusisë me armë

I dërguari i SHBA-së në Afrikën e Jugut ka akuzuar vendin për furnizimin e Rusisë me armë, pavarësisht neutralitetit të deklaruar të saj në luftën në Ukrainë.

Ambasadori Reuben Brigety tha për mediat lokale se ishte “i sigurt” se një anije ruse ishte e ngarkuar me municion dhe armë në Cape Town dhjetorin e kaluar.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha se qeveria e tij po shqyrtonte pretendimet.

Vendi ka mbajtur pretendime për neutralitet në pushtimin e Ukrainës.

Brigety tha në një konferencë për media në Pretoria të enjten se Uashingtoni kishte shqetësime në lidhje me qëndrimin e deklaruar jo-angazhues të vendit ndaj konfliktit.

Ai iu referua ankorimit të një anijeje mallrash në bazën detare të Simon’s Town midis 6 dhe 8 dhjetorit të vitit të kaluar, e cila ishte “i sigurt” se ngarkoi armë dhe municione “ndërsa kthehej në Rusi”.

“Armatosja e rusëve është jashtëzakonisht serioze dhe ne nuk e konsiderojmë këtë çështje të zgjidhur”, tha ai.

Ai shtoi se SHBA kishte gjithashtu shqetësime për pjesëmarrjen e Afrikës së Jugut në stërvitjet ushtarake me Rusinë dhe Kinën gjatë përvjetorit të pushtimit të Ukrainës.

Stërvitjet detare u zhvilluan mbi 10 ditë në shkurt dhe u kritikuan nga figurat e opozitës si një miratim i pushtimit rus.

Autoritetet e Afrikës së Jugut mohuan se stërvitjet e luftës ishin të planifikuara në mënyrë provokative për të përkuar me përvjetorin e një viti dhe thanë se vendi organizon në mënyrë rutinore stërvitje të ngjashme me kombe të tjera, duke përfshirë Francën dhe SHBA-në.

Afrika e Jugut më parë abstenoi nga një votim i OKB-së që dënonte pushtimin. Ajo gjithashtu refuzoi t’i bashkohej SHBA-së dhe Evropës në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë./21Media

Back to top button