Ambasadorja Konrad: Gjermania kërkon nisjen e bisedimeve për Asociacionin

Ambasadorja gjermane në Serbi Anke Konrad tha se Gjermania i merr seriozisht shqetësimet legjitime të serbëve që jetojnë në Kosovë dhe se kërkon fillimin e menjëhershëm të bisedimeve për Asociacionin e komunave serbe me kontributin konstruktiv të të gjitha palëve.
“Presim që themelimi i Unionit të Komunave Serbe, për të cilin është rënë dakord në vitin 2013 dhe 2015, do të vihet në agjendën e dialogut të zhvilluar me ndërmjetësimin e BE-së”, tha ambasadorja Konrad për Naslovi.
Konrad shtoi përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, “ka besimin dhe mbështetjen e Gjermanisë” dhe se “angazhimi i tij gjatë javëve të fundit, së bashku me partnerët evropianë dhe transatlantikë, ka kontribuar ndjeshëm në qetësimin e situatës. .”
“Tani i takon Serbisë dhe Kosovës që të fillojnë një dialog që do të çojë në një normalizim të përhershëm të marrëdhënieve mes dy vendeve”, shtoi ajo./21Media

Back to top button