Angelina Jolie shkon në Jemen për t’i ndihmuar refugjatët

Angelina Jolie ka shkuar në Jemen për të ndihmuar refugjatët në mes të luftës që po shpaloset në Ukrainë.
Fituesja e çmimit Academy Award, 46 vjeçarja, njoftoi 12.4 milionë ndjekësit e saj në Instagram të dielën teksa mbërriti në kryeqytetin Aden, ku po punon me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për të ofruar ndihmë.
“Kam zbritur në Aden, për të takuar familjet e zhvendosura dhe refugjatët, për të treguar mbështetjen time për popullin e Jemenit”, shkroi Jolie në mbishkrim.
“Ndërsa ne vazhdojmë të shikojmë tmerret që bëhen në Ukrainë dhe bëjmë thirrje për një fund të menjëhershëm të konfliktit dhe qasjes humanitare, unë jam këtu në Jemen për të mbështetur njerëzit që gjithashtu kanë nevojë dëshpërimisht për paqen. Situata këtu është një nga krizat më të rënda humanitare në botë, me një civil të vrarë ose të plagosur çdo orë në vitin 2022. Një ekonomi e shkatërruar nga lufta dhe mbi 20 milionë Jemenas që varen nga ndihma humanitare për të mbijetuar”, shtoi ajo.
Jolie, e cila ka qenë prej kohësh një avokate e popullit të Jemenit , e krahasoi krizën e vazhdueshme humanitare të vendit me shkatërrimin aktual në Ukrainë, duke kërkuar dhembshuri për ata që janë prekur nga të dy konfliktet./21Media

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Angelina Jolie (@angelinajolie)

Back to top button