Arrestohet pronari i qebaptores në Fushë Kosovë, iu gjetën mish me cilësi të dyshimtë

2 min read

 

Është arrestuar një person i dyshuar për veprën prodhim dhe vënje në qarkullim e artikujve të dëmshëm ushqimor në Fushë Kosovë.

Në njoftimin e Policisë thuhet se “sot rreth orës 16:00, kemi pranuar një informatë se në rrugën ‘Hajrulla Zymi’, në Fushë Kosovë, saktësisht në një lokal (qebaptore), po shiten produkte të mishit, që dyshohet se janë të pa kontrolluara”.

“Njësitet policore të stacionit të Fushë Kosovës dhe inspektorët e Agjensisë së Veterinës dhe Ushqimit (AUV), menjëherë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe në lokalin e cekur kanë gjetë një sasi të mishit (rreth 120 kg), pa dokumentet e nevojshme të kontrollit nga personi kompetent apo enti i autorizuar, pa dokumente të prejardhjes dhe pa datën e prodhimit apo të skadimit të afatit”, bëhet e ditur tutje në njoftim.

Sipas njoftimit, në oborrin e shtëpisë së personit të dyshuar në  lagjen “Emshir”, në Prishtinë, në një depo, nga njësitet policore të stacionit Jugu në Prishtinë, është gjetur një sasi rreth 50 kg mish, pa dokument të prejardhjes, apo datën e skadimit, i cili ishte vendosur në një kuti plasitke dhe njësasi tjetër e mishit në një friz.

Lokali është mbyllë, ndërkohë që mishi dhe nënproduktet e mishit të gjetura në dy lokacionet , mbi 200 kg, nga inspektorët e AUV-it janë bllombuar, deri në krijimin e kushteve per asgjesim”, ka njoftuar Policia.

Lidhur me këtë rast, Prodhim dhe vënje në qarkullim e artikujve të dëmshëm ushqimor, është arrestuar personi i dyshuar dhe i njëjti me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje për 48 orë./21Media