Arsenali shpërdoron pozicionin e përsosur

Lojtarët e Arsenalit u rrëzuan në terren të zhgënjyer kur Roberto Firmino mbërriti në shtyllën e largët për të kryesuar paraqitjen perfekte nga Trent Alexander-Arnold.

Por plagët e tyre u shkaktuan kryesisht nga vetja pasi hoqën mënjanë kontrollin e qetë që treguan për pjesën më të madhe të pjesës së parë duke zemëruar pa nevojë Liverpool-in dhe turmën e Anfield, pas së cilës skuadra vendase ishte e panjohur.

Fakti që Arsenali doli edhe me një pikë ishte falë një paraqitjeje të jashtëzakonshme nga Aaron Ramsdale, i cili u shfaq si një figurë heroike për të mohuar në mënyrë të përsëritur një sulm të ndezur ndaj Liverpool-it dhe për të siguruar një barazim që mund të jetë ende jetik në rezultatin e kësaj gare për titull.

Ai shpëtoi mirë ndërsa Darwin Nunez vrapoi i pastër, por e mbajti më të mirën për të fundit me një pritje me majë të gishtit nga përpjekja e devijuar e Mohamed Salah në kaçurrela, përpara se të pengonte disi përpjekjen e Ibrahima Konate për të vendosur fituesin nga porta praktikisht në portë me vetëm sekonda të mbetura./21Media

Back to top button