Atletico ri-nënshkruan Griezmann me kontratë të përhershme

Atletico Madrid ka ri-nënshkruar me sulmuesin francez, Antoine Griezmann nga Barcelona, me kontratë deri në vitin 2026.
Griezmann është bërë lojtari i gjashtë më i shtrenjtë në histori kur iu bashkua Barçës për 108 milionë funte në vitin 2019.
Ai ka shënuar 35 gola në 102 ndeshje përpara se të kthehej te Atletico si huazim dyvjeçar në fillim të sezonit të kaluar.
31-vjeçari ka tre gola dhe dy asistime në 11 paraqitje deri më tani këtë sezon, edhe pse vetëm tre nga ato paraqitje kanë qenë startuese.
Sipas gazetarit spanjoll të futbollit, Guillem Balague, kishte një klauzolë në kontratën e huazimit të Griezmann që do ta detyronte Atletico-n të blinte sulmuesin për 40 milionë euro nëse ai luan më shumë se 45 minuta në më shumë se 50% të ndeshjeve të tyre.

Si kundërpërgjigje, trajneri i Atletico-s, Diego Simeone, ka përdorur Griezmann si zëvendësues pas 60 minutash në tetë nga 11 paraqitjet e tij këtë sezon për të siguruar që klauzola të mos aktivizohej.

Griezmann mund të bëjë paraqitjen e tij të parë si lojtar i përhershëm i Atletico Madrid kundër Club Brugge në Ligën e Kampionëve të mërkurën./21Media

Back to top button