BE miraton një sërë sanksionesh të reja kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka miratuar një grup të ri sanksionesh kundër Rusisë dhe subjekteve që kanë lidhje me Kremlinin. Detajet u publikuan të premten.
Ngrihen asetet dhe ndalohen udhëtimet për 216 individë , përfshirë dy vajzat e Vladimir Putinit, Ekhaterina Tikhonova, 37 dhe Maria Vorontsova , 37 vjeç.
Të prekur janë gjithashtu German Gref , kreu i Sberbank, banka më e madhe e Rusisë; prodhuesi i armëve dhe miliarderi Oleg Deripaska; dhe zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes, Igor Konashenkov.
Sanksione ndaj 18 firmave të tjera, duke përfshirë pesë nga bankat më të mëdha të Rusisë, shkruan BBC, përcjell rtv21.tv
Ndalimi i importeve të qymyrit , veprimi i parë që BE ka ndërmarrë deri më tani kundër sektorit energjetik të Rusisë.
Ndalimi i importit të mallrave të tjera – duke përfshirë dru, vodka dhe produkte kimike – vlerësohet të përbëjë të paktën 10% të të gjitha importeve nga Rusia.
Ndalimi i eksportit të mallrave, duke përfshirë karburantin e avionit dhe pajisjet e transportit.
Një ndalim eksporti për teknologjitë, duke përfshirë kompjuterët kuantikë, gjysmëpërçuesit e avancuar dhe elektronikën e nivelit të lartë.
Ndalimi i anijeve ruse që përdorin portet e BE-së.
Ndalimi i kamionëve rusë dhe bjellorusisë që të hyjnë në territorin e BE-së, përveç nëse ato transportojnë produkte mjekësore, ushqime ose ndihmë humanitare./21Media

Back to top button