Presidenti Joe Biden ka vendosur të nënshkruajë 10 urdhra ekzekutivë për të forcuar luftën kundër Covid i cili ka shkatërruar SHBA

Vaksinimi do të përshpejtohet dhe testimi do të rritet. Legjislacioni i emergjencës do të përdoret për të rritur prodhimin e gjërave themelore si maska, përcjell portali rtv21.tv

Në një ndërprerje me ish-Presidentin Donald Trump, politika thekson një strategji kombëtare sesa të mbështetet te shtetet për të vendosur se çfarë është më e mira.

Lëvizjet vijnë një ditë pasi Biden u betua si presidenti i 46-të.

Administrata Trump u akuzua gjerësisht se nuk arriti të menaxhonte situatën me pandeminë.

Për sa i përket vdekjeve totale nga koronavirusi, SHBA është vendi më i goditur me më shumë se 406,000 jetë të humbura sipas Universitetit Johns Hopkins. Gati 24.5 milionë janë infektuar.

Çfarë ka në plan Biden?

Në fjalën e tij të inaugurimit, Z. Biden paralajmëroi se pandemia e koronavirusit në SHBA po hynte në “periudhën e saj më vdekjeprurëse”.

Koordinatori i forcës së punës të Biden, për Covid-19, Jeff Zients, u tha gazetarëve se nën udhëheqjen e Trump nuk kishte asnjë strategji në nivelin federal dhe një qasje gjithëpërfshirëse mungonte.

“Ndërsa Presidenti Biden hyn në detyrë sot, të gjitha ndryshojnë,” tha ai, përcjell portali rtv21.tv

Vetë plani thotë: “Strategjia Kombëtare ofron një udhërrëfyes për të udhëhequr Amerikën nga kriza më e rëndë e shëndetit publik në një shekull. Qëllimi është të japim 100 milion doza vaksine deri në fund të Prillit dhe të rihapim shumicën e shkollave në mënyrë të sigurt brenda 100 ditësh.Qendrat e vaksinave do të krijohen në stadiume dhe në mjediset e komunitetit.Do të ketë më shumë fonde për zyrtarët shtetërorë dhe lokalë për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë dhe do të krijohet një zyrë e re për të bashkërenduar përgjigjen kombëtare.

Akti i Prodhimit të Mbrojtjes do të përdoret për të shpejtuar prodhimin e pajisjeve mbrojtëse personale dhe furnizimeve thelbësore të nevojshme për prodhimin e vaksinave. Trump përdori të njëjtën pjesë të legjislacionit për të detyruar prodhimin e artikujve në mungesë vitin e kaluar.

Në krye të rregullave të njoftuara tashmë për mbajtjen e maskave dhe distancës shoqërore në të gjithë pronën e qeverisë federale, mbulesat e fytyrës do të bëhen të detyrueshme në shumë aeroplanë dhe trena.

“Ajo që ne po trashëgojmë është shumë më keq sesa mund të imagjinonim,” tha Zients.

Në një ndërprerje të mëtejshme me administratën e mëparshme, këshilltari kryesor mjekësor i ZBiden, Dr Anthony Fauci, tha se SHBA do të bashkohet me skemën Covax për të shpërndarë vaksinat Covid në vendet e varfra.

Duke folur me video thirrje për Organizatën Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë, Dr. Fauci gjithashtu theksoi se SHBA do të vazhdojë të sigurojë fonde për OBSH, në përputhje me lëvizjen e Biden për të ndryshuar vendimin e Trump për t’u larguar nga kjo organizatë./21Media