Ish Presidentët e Amerikës Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton nderuan Presidentin Joe Biden të mërkurën në mbrëmje si udhëheqësi i ri i Amerikës në një mesazh të përbashkët që theksoi thirrjen e drejtuar presidentit të ri për unitet kombëtar, përcjell portali rtv21.tv

Duke u shfaqur krah për krah në një mesazh video të regjistruar si pjesë e koncertit të inaugurimit të “Celebrating America”, treshja uroi Biden ndërsa ai hyri në Shtëpinë e Bardhë. Mesazhi i tyre qëndronte në kontrast të plotë me ish-Presidentin Donald Trump, i cili nuk mori pjesë në inaugurimin e Biden dhe injoroi pothuajse çdo element të një shpërndarje paqësore të pushtetit presidencial.

“Unë mendoj se fakti që të tre jemi në këmbë këtu duke folur për një transferim paqësor të pushtetit flet për integritetin institucional të vendit tonë,” tha Bush, një Republikan, në video. “Amerika është një vend bujar, njerëz me zemër të madhe. Të tre ne ishim me fat që ishim president i këtij vendi.”

Bush shtoi se ai po tërhiqej për suksesin e Biden, duke deklaruar, “Suksesi juaj është suksesi i vendit tonë. Zoti ju bekoftë.”

Ky mesazh u përsërit nga Obama, një democrat i cili po ashtu tha “jo vetëm të dëgjojë njerëz me të cilët jemi dakord, por të dëgjojë njerëz që nuk i dëgjojmë”.

“Një nga kujtimet e mia më të dashura për inaugurimin ishte hiri dhe bujaria që më shfaqi Presidenti Bush dhe Laura Bush Michelles,” tha ai, përcjell portali rtv21.tv

“Kjo ishte një kujtesë”, tha Obama, “që ne mund të kemi mosmarrëveshje të ashpra dhe megjithatë të njohim njerëzimin e përbashkët të njëri-tjetrit dhe se, si amerikanë, kemi më shumë gjëra të përbashkëta sesa ato që na ndajnë”.

Clinton, ndërkohë, tha se SHBA ishin “gati të marshonin” me Biden dhe e quajti atë një “kohë emocionuese” për Amerikën, megjithë sfidat e menjëhershme me të cilat përballet administrata e Biden tani.

“Unë jam i lumtur që je atje. Dhe të uroj më të mirat”, tha Clinton, një demokrat. “Ju keni folur për ne sot. Tani do të udhëheqni për ne.”

Biden kishte thënë më herët të mërkurën se Trump i la atij një “letër shumë bujare” por nuk do të zbulonte menjëherë përmbajtjen e letrës.

Në fjalimin e tij të lamtumirës të mërkurën , Trump nuk e përmendi emrin Biden, por tha se i uroi “administratës së re fat të madh dhe suksese të mëdha”./21Media