Biden i kërkon Vuçiqit normalizim të marrëdhënieve me Kosovën

Presidenti amerikan, Joe Bine i ka kërkuar presidentit serb, Aleksandar Vuçiq që t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën përmes dialogut.
Mediat serbe kanë raportuar se Biden përmes një letre ku e ka uruar Vuçiqin për fitoren në zgjedhjet për president të Serbisë, e ka inkurajuar atë të bëjë bëjë përparim në promovimin e paqes.
“Inkurajoj Serbinë të bëjë përparim në promovimin e paqes dhe stabilitetit në të gjithë rajonin dhe të ndërmarrë hapa proaktivë, duke përfshirë kompromisin kur është e nevojshme – për të normalizuar shpejt marrëdhëniet me Kosovën përmes dialogut të sponsorizuar nga BE. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë ngushtë me ju, Prishtinën dhe partnerët tanë në Bashkimin Evropian për të arritur këtë qëllim të rëndësishëm”, i ka shkruar Biden-Vuçiqit./21Media
Letra e plotë:
I nderuar zoti President,
Urime për rizgjedhjen tuaj si President i Serbisë. Mezi pres të kem mundësinë gjatë mandatit tuaj të dytë për të thelluar bashkëpunimin tonë të ngushtë në avancimin e integrimit evropian të Serbisë, zgjerimin e lidhjeve tona dypalëshe të sigurisë dhe ekonomike dhe avancimin e stabilitetit dhe prosperitetit rajonal.
Këto janë momente vendimtare për Evropën. Kam vënë re se Serbia, nën udhëheqjen tuaj, i është bashkuar një grupi prej 140 demokracish nga e gjithë bota në Kombet e Bashkuara për të dënuar luftën e Putinit në Ukrainë. Është e rëndësishme që ne të mbetemi të bashkuar në dërgimin e mesazheve të forta të mbështetjes për Ukrainën dhe dënimin e luftës brutale që vetë Rusia ka zgjedhur.
Faleminderit për bashkëpunimin dhe për pritjen e ngrohtë që i bëtë ambasadorit të ri të SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, i cili është një nga diplomatët tanë më me përvojë. Ambasadori Hill dhe ekipi ynë i ambasadës janë të gatshëm të mbështesin përpjekjet tuaja për të vazhduar forcimin e sundimit të ligjit dhe luftën kundër korrupsionit, diversifikimin e burimeve të energjisë në Serbi dhe përmbushjen e synimeve klimatike, si dhe përpjekjet tuaja për të thelluar bashkëpunimin ekonomik rajonal në një mënyrë që promovon integrimin me Bashkimi Evropian, bashkimi për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.
Meqenëse zgjedhjet janë pas jush, unë inkurajoj Serbinë të bëjë përparim në promovimin e paqes dhe stabilitetit në të gjithë rajonin dhe të ndërmarrë hapa proaktivë, duke përfshirë kompromisin kur është e nevojshme – për të normalizuar shpejt marrëdhëniet me Kosovën përmes dialogut të sponsorizuar nga BE. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë ngushtë me ju, Prishtinën dhe partnerët tanë në Bashkimin Evropian për të arritur këtë qëllim të rëndësishëm.
Unë pata mundësinë të kaloj kohë me ju kur vizitova Serbinë si zëvendëspresident në vitin 2016 dhe jam i bindur se ne mund të promovojmë lidhje të ngushta dhe interesa të përbashkëta të dy vendeve tona, si dhe të punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat e paqes dhe sigurisë përreth Bota. Qytetarët tanë varen nga lidershipi ynë; ne kemi mundësinë dhe detyrimin për të ndërtuar një të ardhme paqësore të rrënjosur në liri dhe prosperitet më të madh për të gjithë.
Sinqerisht,
Joseph P. Biden

Back to top button