Biden planifikon 500 milionë dollarë për Ukrainën

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden sot i tha presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky se SHBA synon t’i sigurojë Ukrainës 500 milionë dollarë ndihmë direkte buxhetore, tha Shtëpia e Bardhë.

“Udhëheqësit diskutuan se si Shtetet e Bashkuara po punojnë gjatë gjithë kohës për të përmbushur kërkesat kryesore të ndihmës për sigurinë nga Ukraina, efektet kritike që ato armë kanë pasur në konflikt dhe përpjekjet e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara me aleatët dhe partnerët për të identifikuar aftësitë shtesë për ndihmoni ushtrinë ukrainase të mbrojë vendin e saj”, u bë e ditur në deklaratë.

Biden shqyrtoi gjithashtu sanksionet shtesë dhe ndihmën humanitare të shpallura javën e kaluar, ndërsa Presidenti Zelensky e përditësoi atë për statusin e negociatave të Ukrainës me Rusinë, tha Shtëpia e Bardhë./21Media

Back to top button