Bideni dhe Xi do të takohen të hënën në Indonezi

Takim ballë për ballë mes dy liderëve

Presidenti amerikan, Joe Biden do të takohet ballë për ballë me liderin kinez Xi Jinping të hënën, ky është takimi i tyre i parë personal që kur Biden mori detyrën dhe që do të ofrojë një mundësi sqaruese për marrëdhëniet më të rëndësishme dypalëshe në botë.
Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha në një deklaratë se liderët do të takohen për të “diskutuar përpjekjet për të ruajtur dhe thelluar linjat e komunikimit midis” dy vendeve dhe për “të menaxhuar me përgjegjësi konkurrencën dhe të punojmë së bashku aty ku përputhen interesat tona, veçanërisht në sfidat ndërkombëtare që prekin komunitetin ndërkombëtar”.
Shtëpia e Bardhë ka punuar me zyrtarë kinezë gjatë javëve të fundit për të organizuar takimin. Biden u tha gazetarëve të mërkurën se ai synonte të diskutonte me Xi tensionet në rritje midis Uashingtonit dhe Pekinit mbi ishullin e vetëqeverisur të Tajvanit, politikat tregtare, marrëdhëniet e Pekinit me Rusinë dhe më shumë./21Media

Back to top button