Bie çmimi i naftës

​Çmimet e naftës shënuan rënie të martën për shkak të frikës për ngadalësim të rritjes ekonomike të Kinës dhe pritjet për rritje të mëtejshme të normave të interesit në SHBA.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent u tregtua me 84,36 dollarë për fuçi, një rënie prej 0,12% nga çmimi i të hënës prej 84,46 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej në të njëjtën kohë me 80,06 dollarë për fuçi, 0,07% më pak prej 80,12 dollarë për fuçi.

Muajin e kaluar, indeksi i çmimeve të prodhimit të Kinës (PPI) ra me 0.3% ndërsa indeksi i çmimeve të konsumit (CPI) ra me 4.4%; të dyja ranë njëkohësisht për herë të parë që nga viti 2020, duke shkaktuar shqetësime për deflacionin.

Të hënën, Banka Popullore e Kinës (PBOC) uli normën kryesore të kredisë njëvjeçare në 3.45% nga 3.55%, por e la të pandryshuar normën e saj pesëvjeçare.

Ndërsa mundësia e rritjes së mëtejshme të normave në SHBA po mbështet gjithashtu rënien e çmimeve të naftës.

Back to top button