Bombardime të shumta vazhdojnë në lindje të Ukrainës

Guvernatorët ushtarakë ukrainas në lindje të vendit raportuan bombardime të rënda të enjten mes një ndryshimi të dukshëm nga ushtria ruse për të ridrejtuar përpjekjet ushtarake në rajonin e Donbasit.
“Ne e ndiejmë qartë se transferimi i teknologjisë [ushtarake] në drejtimin tonë po fillon tani”, tha Serhiy Haidai, kreu i administratës ushtarake të rajonit Luhansk, në komentet televizive.
“Dhe ndërsa pajisjet dhe personeli po kthehen, armiqtë tanë thjesht po qëllojnë më dendur dhe më fuqishëm. Gjithçka është përfshirë tashmë këtu: avionë, artileri, armë të kalibrit të rëndë të gjitha vendbanimet po granatohen”, tha ai.
Më vete, Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake të rajonit Donetsk, tha në Telegram se forcat ruse gjatë natës vazhduan granatimet në pjesën qendrore të rajonit, transmeton rtv21.tv.
“Në Maryinka, Krasnohorivka dhe Novomykhailivka, armiku përsëri përdori predha fosfori të bardhë”, tha ai, duke iu referuar municioneve që janë ose të ndaluara ose të kufizuara sipas ligjit ndërkombëtar në zonat e populluara.
Njëmbëdhjetë civilë të plagosur nga komuniteti Maryinka, përfshirë katër fëmijë, u dërguan në spitalin e qytetit Kurakhiv.
Zyrtarët ukrainas dhe rusë njoftuan se një evakuim i madh ishte planifikuar të enjten nga qyteti i rrethuar i Mariupol, në juglindje të Ukrainës.
Haidai, administratori rajonal i Luhansk, tha se përpjekjet ishin duke u zhvilluar për të evakuuar civilët nga qytetet e vogla në rajonin e tij, edhe pa marrëveshje të tilla me palën ruse.
“Evakuimi ynë po vazhdon çdo ditë pa të ashtuquajturat korridore humanitare”, tha ai./21Media

Back to top button