Bota e animacionit humbi një legjendë

2 min read

Bota e animacionit ka humbur legjendën, Ruthie Tompson në moshën 111 vjeç.

Tompson, e cila filloi karrierën e saj në Disney si artiste në filmin e parë të animuar të Disney, Borëbardha e Shtatë Xhuxhët e vitit 1937, vdiq.

Ajo gjithashtu punoi në klasikët e Disney si Pinocchio, Dumbo, Bambi dhe Bukuroshja e Fjetur, ndërsa u bë një nga tri gratë e para që u bashkua me Unionin Ndërkombëtar të Fotografëve.

Tompson u lind në 22 korrik 1910 në Portland, Maine dhe u rrit në Boston para se të transferohej në Oakland kur ishte tetë vjeç dhe në Los Angeles në 1924, pasi nëna e saj u divorcua dhe u martua përsëri, transmeton rtv21.tv.

Tompson përfundoi duke jetuar në të njëjtin bllok me Robert Disney, xhaxhai i Walt dhe Roy Disney dhe u transferuan për herë të parë në Los Angeles.

Pasi mbushi 18 vjeç, ajo filloi të punojë në Akademinë e Kalërimit në Dubrock, ku Walt dhe Roy Disney shpesh luanin polo.

Walt u kujtua për Ruthie që kur ishte fëmijë dhe i ofroi asaj një punë si dizajnere dhe më pas në Departamentin e ngjyrosjes në filmin e parë të animuar të studios, filmin portreti të vitit 1937 Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët.

Ajo gjithashtu punoi si artiste e bojës të filmi i animuar Bambi në 1942, por gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u promovua në kontrollues animacioni, ku punoi në filma trajnimi dhe edukimi për Ushtrinë Amerikane që shfaqnin personazhet e Disney Mickey Mouse, Donald Duck dhe Goofy.

Ajo vazhdoi të punojë si kontrolluese në filmin e shkurtër të animuar Donald në 1959 në Tokën Mathmagic dhe serialin televiziv Popeye the Sailor.

Ajo vazhdoi të lëvizte nëpër gradat, duke punuar si planifikuese skenash në filma të tillë si Mary Poppins, The Aristocats, Robin Hood dhe The Rescuers.

Ajo u tërhoq nga studioja në 1975 dhe do të vazhdonte të punonte në filmin e animuar të Ralph Bakshit, Zoti i unazave dhe Metamorphoses, të dy në 1978.

Tompson gjithashtu punoi për një kanal televiziv të brendshëm.

Ajo u emërua një Legjendë Disney për gati katër dekada pune në studio në vitin 2000./21Media