Kultura dhe arti ka humbur njërin ndër yjet e mëdhenj!

2 min read
Lorem ipsum dolor sit amet,sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Lorem ipsum dolor sit amet, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. sed diam voluptua.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku sot ka shprehur ngushëllime me rastin e vdekjes së artistit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Ministri është shprehur se ndarja nga jeta e Rasim Thaçit, është një humbje e madhe jo vetëm për familjen, por për të gjithë. Sipas Çekut, kultura dhe arti shqiptar ka humbur njërin ndër yjet e tij më të mëdha, i cili me talentin e tij ka depërtuar thellë në kujtesën tonë. “Me përkushtimin e tij të pashoq, arriti të krijojë aq shumë role sa nuk mund të numërohen dot. Ai ka qenë një model i një artisti i cili është një shkollë dhe frymëzim për artistët tjerë. Ai veproi dhe nuk u ndal edhe në kohët më të vështira nëpër të cilët kaloi populli shqiptar i Kosovës, duke treguar dashurinë që kishte ai për popullin e tij dhe guximin për idealet tona. Rasim Thaçi la pas vetës një korpus të madh të krijimtarisë dhe kjo do të mbetet një gjurmë e pashlyer në kulturën dhe artin tonë. Ne do ta kujtomë me pietet veprën dhe krijimtarinë e tij. Ngushëllime familjes, miqve, kolegëve e të gjithë dashamirëve të Rasim Thaçit.”, është bërë e ditur në telegramin e ngushëllimit të ministrit Çeku. Aktori Rasim Thaçi-Cima ka vdekur në moshën 71 vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e aktorit. Ai ka disa ditë që ishte duke vuajtur nga Covid-19 dhe ishte i shtrirë në Klinikën infektive. Rasim Thaçi, i cili njihet si Cima do të mbetet në kujtesën e publikut për rolet e tij të shumta komike. Familja Thaçi sot ka bërë të ditur se varrimi i aktorit do të bëhet nesër në fshatin e lindjes, në Vukovc, në orën 13:00./21Media