Çfarë ndodh me trupin tuaj kur humbni peshë?

 
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pothuajse 2 miliardë njerëz të rritur në mbarë botën janë mbipeshë. Duke marrë parasysh faktin se kultura jonë promovon të qenit në formë, nuk është çudi që shumë njerëz ëndërrojnë të humbin peshë. Dhe sipas rezultateve të studimeve të studiuesve amerikanë nga Universiteti i Çikagos, njerëzit duhet të duan të humbin peshë. Pesha e tepërt besohet të jetë një kërcënim i madh për shëndetin e njerëzve dhe është arsyeja kryesore për zhvillimin e diabetit të tipit II dhe sëmundjeve të lidhura me zemrën.
Bright Side tregon se si humbja e peshës ndikon në shëndetin e njerëzve.
1. Dhëmbët tuaj qëndrojnë të shëndetshëm

Për njerëzit e moshës 18 deri në 36 vjeç, obeziteti mund të jetë arsyeja për zhvillimin e periodontitit – inflamacionit të indeve rreth dhëmbëve tuaj. Është vërtetuar se obeziteti lidhet me shtimin e rasteve të periodontitit tek popullata e re.
Por promovimi i një diete të shëndetshme dhe aktiviteti fizik mund të ndihmojë në parandalimin ose të paktën të ngadalësojë shpejtësinë e zhvillimit të periodontitit.
2. Rreziku i dështimit të veshkave është i reduktuar

Obeziteti çon në mungesë të nefronit. Nefronet janë qeliza të veçanta të veshkave ku ndodh filtrimi, përthithja dhe sekretimi i elementeve. Pra, nefronët duhet të bëjnë shumë punë. Nëse masa e indit yndyror vazhdon të rritet, mekanizmat e veshkave fjalë për fjalë prishen, gjë që çon në dështimin e veshkave . Pra, nëse jeni mbipeshë dhe humbni peshën shtesë, rreziku i dështimit të veshkave zvogëlohet.
3. Reduktohet rreziku i diabetit të tipit II

Diabeti i tipit II është kur trupi humbet aftësinë për të prodhuar insulinë kur sheqeri është në gjak. Një sasi e madhe e depozitave yndyrore i bën qelizat më pak të ndjeshme ndaj insulinës dhe sheqeri qëndron në gjak, gjë që çon në zhvillimin e sëmundjes.
Edhe pse shumica e njerëzve që janë mbipeshë e kanë këtë sëmundje, gjenet gjithashtu luajnë një rol të madh. Nëse disa nga familja juaj kanë ose kishin diabet, mjekët rekomandojnë fuqimisht të mbani shënime të niveleve të sheqerit dhe insulinës, të hani një dietë të shëndetshme dhe të bëni aktivitetete fizike.
4. Flokët dhe thonjtë bëhen më të fortë

Herë pas here të gjitha femrat ankohen për tharjen e thonjve dhe flokëve, dhe ndonjëherë për çarje pranë buzëve. Por nëse këto probleme bëhen më të theksuara, kjo mund të jetë shenjë e mungesës së hekurit.
Shkencëtarët zbuluan se ekzistojnë disa mekanizma që përfundimisht çojnë në mungesë hekuri në trup . Nëse rregullojmë metabolizmin tonë duke humbur peshë, mund të shpëtojmë nga mungesa e hekurit.
5. Dhimbjet e kyçeve zhduken

Fatkeqësisht, disa prej nesh përjetojnë dhimbje kyçesh shumë më shpesh. Por ka një lajm të mirë: nëse jeni mbipeshë dhe humbni peshën e tepërt, mund të zvogëloni dhimbjen tuaj sepse kyçet tuaja do të kenë më pak peshë për të mbajtur. Shkencëtarët kryen një studim dhe vërtetuan se reduktimi i masës trupore ul rrezikun e osteoartritit, që është një sëmundje shumë e zakonshme.
Është e qartë se falë gravitetit ulja e peshës zvogëlon dhimbjen e kyçeve. Por shifrat janë vërtet mbresëlënëse. Për shembull, te pacientët e moshuar, çdo kilogram i humbur çoi në uljen e presionit të kyçeve me 4 herë.
6. Shanset tuaja për të mbetur shtatzënë do të përmirësohen

Është e ditur se nëse një grua është shumë e dobët, menstruacionet e saj mund të preken dhe ajo mund të ketë vështirësi për të mbetur shtatzënë. Por edhe pesha e tepërt mund të jetë problem.
Është e rëndësishme të kuptohet se nëse një grua është infertile, humbja e peshës shtesë nuk do të ndihmojë. Megjithatë, humbja e peshës dhe arritja e peshës trupore optimale do të rrisë shanset për të pasur një fëmijë, edhe tek gratë e shëndetshme.
7. Rreziku për të pasur disa lloje të kancerit reduktohet

Shkencëtarët zbuluan një lidhje midis disa llojeve të kancerit dhe obezitetit. Prania e yndyrës shtesë në trup ndikon në proceset metabolike dhe imune, të cilat gjithashtu luajnë një rol në formimin dhe rritjen e qelizave tumorale. Është gjithashtu interesante që pesha e tepërt te femrat provokon kancer më shpesh sesa tek meshkujt.
8. Reduktohet rreziku për të pasur një sëmundje kardiovaskulare

Sëmundjet kardiovaskulare janë kthyer në një nga problemet më serioze në mbarë botën. Shkencëtarët kanë vërtetuar se problemet e zemrës te njerëzit me obezitet janë shumë më të përhapura sesa te njerëzit me peshë normale. Për më tepër, as mjekimi nuk mund t’i zgjidhë këto probleme. Mënyra e vetme për të shmangur këtë është që pacienti të humbasë peshë. Kjo është një arsye shumë e mirë për të filluar të mendoni për dietën tuaj dhe për të ushtruar.
 Ju ndaloni gërhitjen dhe do të flini më mirë

Apnea e gjumit është më e përhapur nga sa mund të mendoni. Kur dikush e ka këtë, frymëmarrja e tij ndalet shumë herë ndërsa është duke fjetur për vetëm disa sekonda, kështu që trupi nuk mund të shkojë kurrë në fazën e thellë të gjumit REM. Pothuajse 25% e të rriturve kanë shenja apnea. Dhe për pacientët me obezitet, ky numër rritet në 45% .
Depozitat e yndyrës ndodhen në organe, hapësirat ndërmjet tyre dhe gjithashtu rreth fytit. Kjo ushtron presion në fyt, duke e bërë frymëmarrjen më të vështirë. Nëse jeni obez dhe humbni peshë shtesë, mund t’i bëni simptomat e apnesë më pak intensive, por sipas shkencëtarëve, humbja e peshës nuk do ta kurojë plotësisht apnenë.
Do të jetoni më gjatë

Pesha e tepërt ndikon jo vetëm në cilësinë e jetës sonë, por edhe në jetëgjatësinë tonë. Pas studimit të pothuajse 4 milionë njerëzve, shkencëtarët zbuluan se një rritje në peshë çon gjithashtu në një rritje të vdekshmërisë. Është gjithashtu interesante që shkalla e vdekshmërisë rritet nëse indeksi i masës trupore është shumë i ulët ose shumë i lartë.
Gjendja e lëkurës tuaj përmirësohet

Yndyra e tepërt e trupit ndikon në proceset fiziologjike që ndodhin në lëkurë. Shkencëtarët kanë vërtetuar se pacientët obezë kanë lëkurë të thatë sepse pengesa epidermale është dëmtuar.
Sipas një studimi tjetër, njerëzit që janë mbipeshë kanë 5 herë më shumë gjasa të kenë psoriasis. Pesha e tepërt dhe problemet e lëkurës shoqërojnë gjithmonë njëra-tjetrën. Gjithashtu sa më i ri të jetë pacienti, aq më i lartë është rreziku për të pasur një sëmundje të lëkurës.
Të ndihesh rehat në lëkurën tënde është vërtet e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse ne mendojmë se nuk duhet të mbani një dietë vetëm sepse është në modë. Por nëse jeni mbipeshë, për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme, duhet të mendoni të ndryshoni zakonet tuaja./21Media

Back to top button