CNN: Droni amerikan goditi veturën e ISS-it afër aeroportit në Kabul

Nëntë anëtarë të një familjeje u vranë gjatë një sulmi me dron amerikan mbi një automjet të grupit terrorist ISIL-K në një zonë banimi në Kabul, raportoi CNN, duke cituar deklaratat e dëshmitarëve okularë.
Një sulm me dron i ushtrisë amerikane shkatërroi një automjet që mbante “disa kamikazë vetëvrasës” nga dega e Shtetit Islamik në Afganistan (ISIS-K), e cila, sipas zyrtarëve amerikanë, planifikoi të sulmonte Aeroportin Ndërkombëtar të Kabulit.
Midis të vdekurve janë gjashtë fëmijë, më i vogli prej të cilëve është një vajzë dyvjeçare, i tha vëllai i njërit prej të vrarëve, një gazetari lokal që punon për CNN.
Më herët, një zyrtar afgan tha se tre fëmijë u vranë në sulmin e sotëm.
Shtetet e Bashkuara deklaruan se po “vlerësonin mundësitë” per civilët që do të vriteshin ose vriteshin në sulmin ajror.
Zyrtarët ushtarakë pohojnë se automjeti ishte plot me eksploziv dhe se goditja fillestare shkaktoi shpërthime të mëvonshme.
Një i afërm i të vrarëve tha se ishte një familje e zakonshme, dhe jo anëtarë të Shtetit Islamik.
“Të gjithë fqinjët u përpoqën të ndihmojnë dhe sollën ujë për të shuar zjarrin, dhe unë pashë pesë ose gjashtë të vdekur. Kishte edhe dy të plagosur, “tha i afërmi i përmendur, i cili u prezantua si Ahmad, për CNN.
Një gazetar vendas që vizitoi vendin e ngjarjes pas përplasjes i tha CNN se ai nuk e dinte se çfarë materiali kishte në makinë, por se automjeti ishte në një gjendje shumë të keqe.
Ai tha se të afërmit e viktimave i thanë atij se dy makina ishin të parkuara në shtëpi dhe se një baba dhe tre fëmijë po përgatiteshin të shkonin në një tubim familjar me njerën nga makinat.
Gjatë ditës, zyrtarë ushtarakë të paidentifikuar deklaruan se sulmi ajror, i kryer dy ditë para afatit për tërheqjen e forcave amerikane, ishte i suksesshëm.
Sulmi me dron shkatërroi një automjet në të cilin ishin “disa kamikazë vetëvrasës” nga dega e Shtetit Islamik në Afganistan (ISIS-K), e cila, sipas zyrtarëve amerikanë, planifikoi të sulmonte aeroportin ndërkombëtar në Kabul./E.D-21Media

Back to top button