Dashuria nga presidentët për Shën Valentin

Dita e Shën Valentinit është një rast kur shumë amerikanë, përfshirë presidentët, festojnë dashurinë dhe romancën.
Ja se si disa presidentë amerikanë kanë treguar dashurinë e tyre dhe se si kartat e Shën Valentinit kanë ndryshuar gjatë dekadave:

George Washington tregoi përkushtim ndaj Martës

Më 23 qershor 1775, gjatë Luftës Revolucionare, gjenerali George Washington i shkroi një letër nga Filadelfia gruas së tij, Martës, duke i thënë asaj se mezi priste ta shihte.
Në një nga vetëm tre letrat e mbijetuara mes Xhorxhit dhe Martës, presidenti i ardhshëm shkruan “Kam një dashuri të pandryshueshme për ju, të cilën as koha dhe as distanca nuk mund ta ndryshojnë” dhe nënshkruan letrën. (Pas vdekjes së burrit të saj në 1799, Marta shkatërroi pothuajse të gjithë korrespondencën e tyre.)

Herbert Hoover inkurajoi amerikanët të hanin më pak mish

Gjatë Luftës së Parë Botërore, shumë përpara se të zgjidhej president, Herbert Hoover, drejtoi atë që atëherë quhej Administrata e Ushqimit e SHBA-së, ku ai inkurajoi amerikanët të hanin më pak në mënyrë që ushtarët të mund të hanin më shumë, një term i njohur si “Huoverizing” në gjuhën e ditës. Sipas bibliotekës, “Të hënat pa mish” dhe “të mërkurat pa grurë” ndihmuan SHBA-në të dyfishojë dërgesat e ushqimeve në Evropë brenda një viti.
Një kartë e Shën Valentinit e vitit 1918 i referohet masave shtrënguese të shtyra nga Herbert Hoover gjatë Luftës së Parë Botërore. Fushata shtrënguese frymëzoi gjithashtu krijuesit e kartave që të dizajnonin valentina që thonë: “Unë mund të bëj hooveri në darka, në drita dhe karburant, gjithashtu, por nuk do të mësoj kurrë të bëj Hooverize, kur bëhet fjalë për të të dashuruar!”

Harry Truman i dërgoi mesazh të dyfishtë Besit

Harry Truman (presidenti i 33-të) i dërgoi gruas së tij, Besit, një kartolinë për Shën Valentin, të zbukuruar me një poezi dashurie të shtypur brenda. Por për shkak se ajo ka lindur më 13 shkurt, ai shkruan edhe “Gëzuar ditëlindjen” sipër poezisë, duke marrë dyfish detyrë nga karta.

Ronald Reganit i dërgoi urim për Shën Valentin Nancy-t përmes ndërmjetësuesit të tij

Ronald Reagan, presidenti i 40-të, i uroi Shën Valentinin gruas së tij, Nancy-t. Ai i ka dërguar një mesazh kësaj të fundit përmes ndërmjetësit të tij.
Reagan shkruan: “A mund t’i pëshpëritësh në vesh [Nancy] në këtë ditë se dikush e do atë shumë dhe gjithnjë e më shumë çdo ditë? Gjithashtu thuaj asaj se ky ‘Dikush’ do të mbaronte si një orë dollarësh, kështu që ajo duhet të qëndrojë gjithmonë aty ku është’’.

Barack Obama uroi edhe vajza për Shën Valentin

Me kalimin e kohës, presidentët kanë shtuar përshëndetjet e mediave sociale në letrat dhe kartat që mund të përdorin për të komunikuar dashurinë e tyre.
Ish-presidenti Barack Obama, presidenti i 44-të, shkoi në Twitter në ditën e Shën Valentinit vitin e kaluar për të përshëndetur jo vetëm gruan e tij, Michelle, por edhe vajzat e tyre, Sasha dhe Malia, të cilat u rritën në Shtëpinë e Bardhë.
Tweet përmban një foto familjare dhe thotë: “Gëzuar Ditën e Shën Valentinit për të tre ata që nuk dështojnë kurrë të më bëjnë të buzëqesh. Drita juaj verbuese e bën gjithçka më të ndritshme’’.

Presidenti Biden përdori termin e dashurisë për Jill

Gjithashtu në ditën e Shën Valentinit 2021, Presidenti Biden (presidenti i 46-të) postoi një fotografi të bërë në ditën e inaugurimit të tij duke përqafuar zonjën e parë, Jill.
Në Twitter thuhet: “Dashuria e jetës sime. Gëzuar ditën e Shën Valentinit, Jilly”.
Ndërsa amerikanët e të gjitha moshave festojnë miqësitë dhe dashuritë e tyre këtë 14 shkurt, ata e dinë se udhëheqësit e tyre ka të ngjarë të shprehin ndjenjat e tyre sentimentale në mënyrën e tyre./21Media

Back to top button