Dështon edhe një tentativë e Koresë Veriore

Bëhet e ditur se ka Koreja Veriore ka dështuar në nisjen e një rakete

Zyrtarë të lartë të ushtrisë koreano-jugore bëjnë të ditur se ka dështuar një tjetër tentativë e ndërmarrë nga Korea e Veriut për nisjen e raketes, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv.

Burime amerikane tregojnë se nuk ka dëshmi nëse vërtet është bërë lansimi i raketes.

Tentim nisja e saj ndodhi një ditë pasi regjimi i Kim Jong Un tregonte një buker të madh të raketave të reja dhe granatave në paradën e saj vjetore ushtarake.

Më herët Koreja e Veriut zbuloi raketat balistike gjatë një shfaqje të ushtrisë së vendit, ku Kim Jong-un paralajmëroi një “sulm asgjësues” nëse SHBA-të provojnë ta sulmojnë vendin e tij./21Media

Back to top button