​Dhjetëra të vdekur pasi stuhitë vdekjeprurëse goditën brigjet braziliane

Autoritetet në shtetin brazilian të Sao Paulo-s thonë se të paktën 36 persona kanë vdekur nga përmbytjet e mëdha dhe rrëshqitjet e dheut, duke detyruar disa qytete të anulojnë festimet vjetore të karnavaleve.
Videoja tregoi lagje nën ujë, autostrada të përmbytura dhe mbeturina të mbetura pasi shtëpitë u fshinë.
Ekipet e shpëtimit kanë luftuar për të arritur të mbijetuarit dhe për të zhbllokuar rrugët.
Më shumë se 600 mm (23.6 inç) shi ranë në disa zona të dielën, dyfishi i sasisë së pritur për muajin, shkruan BBC.
“Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit nuk po arrijnë në disa vende; është një situatë kaotike,” tha Felipe Augusto, kryebashkiaku i qytetit të goditur rëndë të Sao Sebastiao.
“Ne nuk e kemi vlerësuar ende shkallën e dëmit. Ne po përpiqemi të shpëtojmë viktimat.”
Dhjetëra ishin të zhdukur në qytet dhe rreth 50 shtëpi ishin shembur dhe rrënuar, shtoi Augusto, duke thënë se situata mbeti “jashtëzakonisht kritike”.

Back to top button