Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjin që mund të ndalojë TikTok në SHBA

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi sonte projektligjin që mund të ndalojë rrjetin social TikTok në SHBA. Kjo do t’i japë kompanisë mëmë kineze të gjigantit të mediave sociale, ByteDance, gjashtë muaj për të shitur aksionet e saj kontrolluese ose aplikacioni do të bllokohet në SHBA.

Ndërsa projektligji kaloi me shumicë dërmuese në një votim dypartiak, ai ende duhet të “pastrohet” nga Senati dhe të nënshkruhet nga presidenti për t’u bërë ligj. Ligjvënësit kanë mbajtur prej kohësh shqetësime për ndikimin e Kinës mbi TikTok.

ByteDance është i bazuar në Pekin dhe i nënshtrohet një ligji të sigurisë kombëtare që kërkon që ajo të ndajë të dhënat me zyrtarët kinezë.

Mike Gallagher, një republikan nga Wisconsin, i cili ishte bashkautor i projektligjit, tha se SHBA nuk mund të “merrte rrezikun e të pasurit një platformë lajmesh dominuese në Amerikë të kontrolluar ose në pronësi të një kompanie që i përket Partisë Komuniste Kineze”.

TikTok është përpjekur të sigurojë rregullatorët se ka ndërmarrë hapa për të siguruar që të dhënat e 150 milionë përdoruesve të tij në SHBA të jenë larguar nga punonjësit e ByteDance në Kinë.

Megjithatë, një hetim nga Wall Street Journal në janar zbuloi se sistemi ishte ende “poroz”, me të dhënat që ndaheshin jo zyrtarisht midis TikTok në SHBA dhe ByteDance në Kinë. Rastet e profilit të lartë, duke përfshirë një incident ku punonjësit e ByteDance në Kinë kishin qasje në të dhënat e një gazetari për të gjetur burimet e tyre, kanë ngjallur shqetësime.

Pas votimit të mërkurën, një zëdhënës i kompanisë akuzoi ligjvënësit për bllokim përmes një “ndalimi” pas atij që ata e quajtën një proces “sekret”.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se dhoma do të shqyrtojë tani legjislacionin.

Perspektivat e saj në dhomën e sipërme të Kongresit janë të paqarta pasi kandidati republikan i Shtëpisë së Bardhë Donald Trump foli kundër projektligjit.

Ish-presidenti, i cili u përpoq të ndalonte aplikacionin gjatë mandatit të tij në detyrë, ndryshoi pozicionin e tij pas një takimi të fundit me donatorin republikan Jeff Yass, i cili thuhet se zotëron një aksion të vogël në ByteDance.

Kundërshtimi i Trump iu bë jehonë nga disa anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve të mërkurën. Marjorie Taylor Greene, një republikane nga Xhorxhia, shkroi në mediat sociale se projektligji mund të lejojë Kongresin të detyrojë shitjen e korporatave të tjera duke pretenduar se mbron të dhënat e SHBA nga kundërshtarët e huaj.

Disa demokratë janë gjithashtu kundër një ndalimi, nga frika se ai mund të tjetërsojë bazën rinore të përdoruesve të aplikacionit ndërsa partia përpiqet të ruajë kontrollin e saj mbi votuesit më të rinj.

Por drejtuesit e komitetit të inteligjencës së Senatit e mirëpritën votimin e Dhomës së Përfaqësuesve. Mark Warner, një demokrat dhe Marco Rubio, një republikan, thanë se ishin të vendosur për të përcjellë projektligjin përmes dhomës.

“Ne jemi të bashkuar në shqetësimin tonë për kërcënimin e sigurisë kombëtare të paraqitur nga TikTok – një platformë me fuqi të madhe për të ndikuar dhe për të përçarë amerikanët, kompania mëmë e së cilës ByteDance mbetet ligjërisht e detyruar të bëjë ofertën e Partisë Komuniste Kineze,” thanë ata në një deklaratë.

Pas votimit, TikTok u duk se rinovoi shtytjen e tij për t’i bërë përdoruesit të lobojnë në Kongres, duke dërguar një njoftim tjetër duke u kërkuar atyre të kontaktojnë përfaqësuesit e tyre. Një veprim i ngjashëm javën e kaluar pa zyrat e kongresit të bombarduara me thirrje, një lëvizje që disa punonjës i thanë BBC-së se kishte ashpërsuar kundërshtimin ndaj kompanisë. 

Nëse projektligji arrin të sigurojë miratimin në Senat, presidenti Joe Biden ka premtuar ta nënshkruajë atë sapo të vendoset në tryezën e tij, gjë që mund të shkaktojë një grindje diplomatike me Kinën.

ByteDance do të duhet të kërkojë miratimin nga zyrtarët kinezë për të përfunduar një shitje të detyruar, për të cilën Pekini është zotuar për ta kundërshtuar. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha të mërkurën se masa do të “kthehet për të kafshuar SHBA”.

“Megjithëse Shtetet e Bashkuara nuk kanë gjetur kurrë prova që TikTok kërcënon sigurinë kombëtare të SHBA-së, ajo nuk ka ndalur së shtypuri TikTok”, u tha ai gazetarëve.

“Kjo lloj sjelljeje ngacmuese që nuk mund të fitojë në konkurrencë të ndershme prish aktivitetin normal të biznesit të kompanive, dëmton besimin e investitorëve ndërkombëtarë në mjedisin e investimeve dhe dëmton rendin normal ekonomik dhe tregtar ndërkombëtar.”

Por zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean Pierre këmbënguli se projektligji synonte thjesht të siguronte që pronësia e platformave kryesore të teknologjisë që operojnë në SHBA “nuk do të ishte në duart e atyre që mund t’i shfrytëzojnë ato”.
Edhe nëse ByteDance siguron miratimin për të shitur aksionet e tij në TikTok, është e paqartë nëse ndonjë nga konkurrentët e tij ka fonde për të nisur një ofertë për platformën. Kompania e ka vlerësuar më parë aplikacionin në rreth 268 miliardë dollarë. Etiketa e çmimit mund të trembë disa investitorë. 

Por analistët thanë për BBC se do të kishte shumë blerës të mundshëm në SHBA. Çfarë marrëveshje mund të ketë sukses në fund të fundit është një pyetje tjetër, duke pasur parasysh koston dhe shqetësimet kundër monopolit që rëndojnë në sektorin e teknologjisë.

“Të gjitha kompanitë e mëdha të mediave sociale do të ishin të interesuara, por unë mendoj se do të përballeshin me shumë pengesa antitrust… Ka firma të tjera në hapësirën e mediave sociale që janë më të vogla si Snapchat që do të ishin të interesuara, por nuk do të ishin në gjendje të përballonin atë,” tha për BBC analistja e Emarketer, Jasmine Enberg.

Sot, shtrirja dhe të ardhurat nga reklamat e TikTok janë rritur ndjeshëm. Firma kërkimore Emarketer vlerëson se TikTok do të sjellë rreth 8.66 miliardë dollarë të ardhura nga reklamat nga SHBA këtë vit, krahasuar me më pak se një miliard dollarë në vitin 2020. /BBC
Back to top button