Dhurata e ditëlindjes me granatë vret ndihmësin e shefit të ushtrisë së Ukrainës

Një granatë e dhënë si dhuratë për ditëlindje ka hedhur në erë dhe ka vrarë një ndihmës të ngushtë të kreut të forcave të armatosura të Ukrainës, Valery Zaluzhny.

Majori Hennadiy Chastyakov, 39 vjeç, ishte kthyer në banesën e tij me dhurata nga kolegët e tij dhe po i hapte ato me djalin e tij kur granata shpërtheu.

Maj Chastyakov u vra dhe djali i tij 13-vjeçar u plagos rëndë.

Shpërthimi është cilësuar si një “aksident tragjik” dhe ministri i bëri thirrje publikut që të presë rezultatin e një hetimi zyrtar. Policia tha se shpërthimi në banesën e familjes në Chaiky në periferi perëndimore të Kievit kishte qenë “si rezultat i trajtimit të pakujdesshëm të municioneve”.

Por shpejt doli se në banesë ishin gjetur edhe pesë granata të tjera. Z. Klymenko tha se ato kishin qenë një dhuratë nga një koleg në ushtri.

Dy granata të ngjashme u gjetën më vonë në kontrollin e kolegut, të përshkruar si kolonel në ushtri.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë granata të tjera në dyshemenë e banesës, së bashku me çanta të tjera dhuratash. Maj Chastyakov me sa duket i kishte sjellë granatat në shtëpi në një qese me një shishe uiski.

Një burim i tha Ukrainska Pravda se shishja kishte qenë në një qese dhuratë me gota në formë granate dhe shpërthimi ndodhi kur ai hapi çantën. Raportime të tjera thanë se kolegu i tij e kishte dorëzuar shishen duke thënë: “Është e vështirë të të befasoj: Prandaj po ju jap granata luftarake dhe një shishe uiski të mirë”.

Gjenerali Zaluzhny foli për dhimbjen e papërshkrueshme dhe humbjen e rëndë për ushtrinë ukrainase dhe për të personalisht, duke e përshkruar Maj Chastyakov si një “sup të besueshëm” që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022./21Media

Back to top button