Disa arsye pse duhet të bëni dush me ujë të ftohtë

Megjithëse asgjë nuk tingëllon aq tërheqëse sa një dush i nxehtë relaksues pas një dite të ngarkuar, bërja e një dushi të ftohtë mund të jetë në fakt shumë më mirë për ju.

Mënyrat se si uji i ftohtë sjell përfitime për shëndetin dhe bukurinë tuaj shkon përtej një thirrjeje zgjimi në mëngjes. Dhe, në fakt, madje mund t’ju ndihmojë të përshtateni me xhinset tuaja të ngushta shumë më shpejt.

1. Mund të keni përfitime në pjesë të ndryshme të trupit tuaj

Dushi i ftohtë stimulon nervin tuaj vagus. Ky nerv prek pothuajse çdo pjesë të trupit tuaj, duke përfshirë zorrët, zemrën, fshikëzën e tëmthit dhe organet e fertilitetit. Marrja e dusheve të ftohta mund të jetë veçanërisht e dobishme për veshkat tuaja, sepse uji i ftohtë ul nivelet e acidit urik, duke i ndihmuar veshkat tuaja të përballen më lehtë me ngarkesën toksike.

2. Mund t’ju ndihmojë të flini më mirë

Edhe pse shumica e njerëzve janë mësuar të bëjnë një dush ose banjë të ngrohtë para se të shkojnë në shtrat, dushi në ujë të ftohtë mund të jetë po aq efektiv. Uji i ftohtë ul nivelet e hormonit të stresit, duke ju ndihmuar të relaksoheni dhe të bini në gjumë më shpejt. Marrja e një dushi të ftohtë gjithashtu mund të rrisë disponimin tuaj dhe të rrisë hormonet tuaja për të ndier mirë, duke parandaluar pagjumësinë.

3. Mund t’i bëjë flokët tuaj me shkëlqim

Nëse dëshironi që flokët tuaj të jenë voluminoz dhe të shëndetshëm, atëherë shpenzimi i shumë parave për shampo dhe balsam të shtrenjtë mund të mos jetë i mjaftueshëm. Diçka aq e thjeshtë sa ulja e temperaturës së ujit mund të ketë përfitime për flokët tuaj dhe t’u japë atyre një shkëlqim natyral. 

4. Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Ka disa mënyra të thjeshta për të hequr kilogramët e tepërt, dhe dushi i ftohtë është një prej tyre. Kur e ekspozoni trupin tuaj ndaj kushteve të ftohta, ai aktivizon qelizat e yndyrës kafe që gjenerojnë nxehtësi dhe ju ndihmojnë të digjni më shpejt kalori./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button