Disa mënyra për të hequr qafe lythat në mënyrë natyrale

 
Gjatë gjithë jetës sonë duhet të përballemi me probleme të bezdisshme të lëkurës dhe, për fat të keq, lythat janë ndër to. Lythat shfaqen shpesh në gishta ose në duar. Janë të ashpëra në prekje, kështu që jo vetëm bëhen vizitorë të padëshiruar, por edhe të pakëndshëm.
“Bright Side” ka listuar disa mënyra se si mund t’i trajtoni ose t’i hiqni qafe në kushte shtëpiake.
 Mjaltë

Me sa duket, mjalti mund të përdoret në më shumë mënyra sesa thjesht në çajin ose kosin tuaj. Në fakt mund ta përdorni nëse keni nevojë për të trajtuar lythat e pakëndshme. Ajo ka veti anti-inflamator dhe antibacterial. Gjithashtu është dëshmuar të jetë një pengesë efektive kundër infeksioneve për shkak të viskozitetit të lartë. Kur e mbuloni një lyth me mjaltë, ju i privoni atij të gjithë oksigjenin dhe, si rezultat, lytha do të zhduket.
Procedura:
Është shumë e këshillueshme që të përdorni mjaltë të cilësisë mjekësore, si mjalti manuka. Aplikoni një shtresë të trashë mjalti në lyth. Fshini çdo mjaltë të tepërt që rrethon zonën. Përdorni një fashë për të mbuluar lythin dhe për të parandaluar pikimin e mjaltit.
Lëreni të veprojë gjatë natës.
Përsëriteni sa herë të jetë e nevojshme, gjithmonë duke u siguruar që së pari ta pastroni fashën përpara se ta ripërdorni.
 Ujë të ngrohtë dhe kripë deti

Kjo mund të jetë mënyra më e lehtë për të hequr qafe lythat. Mund të jetë një trajtim shumë efektiv, por kërkon shumë përkushtim dhe këmbëngulje pasi do t’ju duhet ta përsërisni shumë herë derisa të merrni rezultatin e dëshiruar.
Procedura:
Ngrohni ujin dhe derdheni në një enë. Sigurohuni që uji të mos jetë i nxehtë. Ju mund të përdorni një termometër për të kontrolluar temperaturën e tij. Ju gjithashtu mund të shpërndani kripën e detit në ujë para se të lagni zonën e infektuar. Kjo përbërje thith lythin për rreth 10-15 minuta derisa lëkura të zbutet. Përdorni një letër zmerile të butë për të hequr shtresat e vdekura të lëkurës. Jini të durueshëm pasi mund të duhen deri në 2-3 muaj që lythat të largohen përfundimisht.
Ananasi

Lëngu i ananasit mund të jetë një aleat i madh kur hiqni lythat pasi është shumë acid dhe përmban bromelainë, një enzimë që tret proteina që ndihmon në shkatërrimin e lythave.
Procedura:
Lagni një copë pambuku në lëng ananasi dhe shtrydhni lëngun e tepërt. Aplikojeni me kujdes në lyth pa ushtruar shumë presion. Mbështilleni pambukun me një fashë. Lëreni të veprojë për 3-5 minuta. Përsëriteni 2-3 herë në ditë për të marrë rezultate më të shpejta.
Aloe vera

Aloe ka shumë përbërës aktivë të cilët kanë efekte antivirale dhe antiseptike, si dhe veprim anti-inflamator. Këta përbërës ndihmojnë sistemin tonë imunitar të luftojë infeksionet, duke e bërë kështu aloen një nga ilaçet më të kërkuara në shtëpi për trajtimin e lythave.
Procedura:
Hiqni një gjethe nga një bimë aloe vera. Pritini në gjysmë dhe hiqni xhelin nga gjethet.
Aplikoni xhelin në lyth. Mbulojeni me një fashë dhe prisni 5-10 minuta ose derisa të ndjeni pak lehtësim. Përsëriteni për rreth 2 javë.
 Vitamina C

Vitamina C është një lëndë ushqyese jetike që ka shumë përfitime të lidhura me rritjen e sistemit tonë imunitar në mënyrë që të mund të luftojë sëmundjet dhe të përmirësojë procesin tonë të shërimit. Trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetë, kështu që ne mund ta inkorporojmë atë përmes një diete të pasur me vitamina. Një tjetër mundësi për të marrë dozën e rekomanduar ditore është përmes suplementeve.
Procedura:
Përdorni një lugë ose fundin e një gote për të shtypur një tabletë të vitaminës C. Shtoni pluhurin në një gotë dhe hidheni ngadalë në ujë derisa të përftoni një pastë. Lagni një copë pambuku në të. Aplikojeni pastën në lyth. Mbulojeni me një fashë. Lëreni të veprojë gjatë natës. Përsëriteni këtë proces çdo ditë derisa lythi të zhduket.
Borziloku

 
Borziloku është një barishte që përdoret më së shumti gjatë gatimit sepse u jep një shije të veçantë pjatave tona. Megjithatë, kjo barishte përmban gjithashtu antioksidantë të fuqishëm dhe vajra esencialë të cilët sjellin shumë përfitime si ulja e inflamacionit dhe mbrojtja e sistemit tonë imunitar nga infeksionet.
Procedura:
Thërrmoni ⅓ të një filxhani gjethe borziloku derisa të bëhen të butë. Mblidhni pastën me gishta dhe fërkojeni në zonën e prekur. Fashoni zonën për të siguruar pastën. Lëreni të veprojë gjatë natës. Përsëriteni çdo ditë për 1 ose 2 javë.
Vajrat esencialë të limonit

Disa vajra esencialë përmbajnë shkallë të ndryshme të vetive antimikrobike, antibakteriale dhe antifungale, të cilat janë shumë të dobishme për trajtimin e lythave. Mbani në mend se vajrat esencialë nuk duhet të aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë, por të hollohen me një vaj mbartës. Më të zakonshmet janë bajamet e ëmbla dhe vaji i ullirit.
Procedura:
Shtoni disa pika vaj esencial në një enë me vaj tjetër. Para se ta aplikoni në lyth, bëni një test alergjie: fërkojeni përzierjen në një zonë të lëkurës që nuk ka lytha. Nëse nuk ka reaksion alergjik brenda 24-48 orëve të ardhshme, atëherë mund ta përdorni. Lagni një copë pambuku në vaj dhe shtrydhni lëngun e tepërt. Fërkojeni me kujdes lythin. Përsëriteni dy herë në ditë derisa lytha të zvogëlohet në madhësi. Mos e ekspozoni zonën në rrezet e diellit ndërsa jeni duke bërë këtë trajtim, pasi vaji i limonit mund të krijojë njollë të errët në zonën e lythit.
Përpara se të provoni këto ilaçe natyrale, lini një takim me mjekun tuaj për të qenë absolutisht i sigurt se ajo që keni është në të vërtetë një lyth pasi ato mund të ngatërrohen me rritje të tjera të lëkurës. Nëse ato vazhdojnë, përhapen në pjesë të tjera të trupit ose janë të përsëritura, ato mund të jenë një simptomë e një sistemi të dobët imunitar, kështu që këshillohet gjithmonë të bëni një kontroll./21Media

Back to top button