Disa mënyra se si pandemia po godet industrinë globale të ushqimit

Por kjo nuk vlen për të gjithë indusitrinë, dikush po përfiton

Ndërsa popullata e botës ështe zhytur në bllokim, mediat sociale u mbushën me postime që tregonin mungesat në supermarketet lokale.

Por, me  restorantet e mbyllura, prodhuesit e ushqimit po paralajmërojnë se në të vërtetë kanë shumë aksione të cilat tani do të shkojnë në humbje.

Këto janë disa nga mënyrat që pandemia e koronavirusit po ndikon në zinxhirin e furnizimit të ushqimit në të gjithë botën.

1. Fermerëve po u duhet ta hedhin në mbeturina një pjesë të qumështit

Ndërsa kafenetë janë mbyllur plotësisht në disa vende, furnizimi i tepërt me qumësht po shfaqet si një efekt anësor i vërtetë i pandemisë.

Fermerët e Amerikës, kooperativa më e madhe e qumështit në këtë vend vlerëson se fermerëve po u duhet të hedhin 14 milionë litra qumësht çdo ditë për shkak të ndërprerjes së rrugëve të furnizimit.

Kjo çështje nuk është parë vetëm në SH.B.A. Edhe fermerët e qumështit në Mbretërinë e Bashkuar kërkojnë ndihmë nga qeveria për shkak të problemeve të tyre të tepërta. Peter Alvis, kryetari i Shoqatës Mbretërore të Fermerëve Britanikë të qumështit, thotë se rreth pesë milionë litra në javë janë në rrezik.

Ai paralajmëroi fermerët që ta zvogëlojnë prodhimin e tyre ose duhej të hidhnin tepricën , do të përballen me pasoja të rënda ekonomike mes kufijve tashmë të ngushtë, përcjell portali rtv21.tv.

2. Të lashtat përfundojnë në mbeturina

Mbylljet po ndikojnë në të gjitha fushat e bujqësisë. Disa prodhues janë përpjekur të sigurojnë furnizimin e blerësve të zakonshëm, por ndryshimi i kërkesës së tregut dhe stoku i tepërt mbetet një problem në të gjithë sektorin.

New York Times, i cili intervistoi disa prodhues amerikanë, citoi një shembull të një fermeri të pulave që duhej të godiste 750,000 vezë për çdo javë të vetme. Ata gjithashtu folën me një fermer qepësh, i cili duhej të linte shumicën e korrjeve të tij të dekompozoheshin, pa mundur të rishpërndante qepët e tij në cilësi të mjaftueshme dhe pa lehtësira për t’i ruajtur.

Në Indi, mbjellësit e çajit po paralajmërojnë se masat e bllokimit tashmë kanë bërë që vala e parë e kulturës së tyre të çmuar Darjeeling të shkojë në mbeturina dhe kanë frikë edhe për të dytën.

3. Mungesë stafi

Në krye të furnizimit të tepërt dhe vështirësisë për të drejtuar konsumatorët me pakicë, fermerët në shumë vende po hasin gjithashtu probleme për shkak të mungesës së stafit.

Udhëzimet e vetë-izolimit dhe distancës sociale raportohet se po ngadalësojnë përpjekjet për të zgjedhur në vende, dhe bllokimet kombëtare po prishin rrjedhën e zakonshme ndërkombëtare të punës në industri.

Javën e kaluar Gjermania bëri një përjashtim nga bllokimi i vendit të saj për të lejuar mijëra punëtorë rumunë dhe polakë të fluturojnë për të ndihmuar në korrjen e pranverës, veçanërisht me marrjen e luleshtrydheve dhe asparagusit.

Ka qenë gjithashtu një fushatë ‘Feed the Nation’ e nisur në Mbretërinë e Bashkuar për të inkurajuar punëtorët vendas të lidhin çdo mangësi të punës për të shmangur hudhjen e ushqimit.

4. Ndryshimi i zakoneve tona të blerjes

Pandemia ka çuar në disa ndryshime në ato që ne po përpiqemi të blejmë. Për shembull, Mbretëria e Bashkuar ka parë në javët e fundit të rritet kërkesa për miell. Ndërsa njerëzit rrijnë në shtëpi gjithnjë e më shumë i kthehen gatimit kryesisht me brumë.

Sipas të dhënave të reja, të cituara nga BFMTV, blerësit francezë gjithnjë e më shumë po blejnë më ushqim organik që nga frika e koronavirusit.

Kjo mund të jetë për shkak se ata po bëjnë pazar në dyqane më të vogla, lokale – thonë ekspertët – ose sepse njerëzit dëshirojnë të hanë më shumë ushqim të shëndetshëm dhe lokal gjatë shpërthimit.

Zbulimi vjen ndërsa ministri i bujqësisë i Francës u bëri thirrje zyrtarëve lokalë për të promovuar rihapjen e tregjeve ushqimore në të gjithë vendin.

Por nuk është një lajm i keq për të gjithë

Disa pjesë të industrisë së ushqimit janë duke përfituar nga zakonet tona të ndryshimit të konsumit.

Shitjet e lëngut të portokallit në SH.B.A., i cili kishte qenë në një rënie graduale, thuhet se janë rritur me 38% në shifrat e vitit të kaluar.

Themimi i ashtuquajtur “e ardhmja” e lëngut të portokallit është rritur në javët e fundit. “Përhapjet e Covid-19 po godasin si ofertën ashtu edhe kërkesën për lëng portokalli,” tha Stephen Innes, shefi strategjik i tregut global në ndërmjetësi AxiCorp muajin e kaluar.

“Karakteristikat që rritin imunitetin janë tërheqja nga ana e kërkesës, ndërsa thjesht nuk ekzistojnë hapësira të mjaftueshme depozitash, me linjat ajrore që nuk fluturojnë, për ta sjellë produktin në treg.”

Kërkesa është një lajm i mirë për kultivuesit e portokallit, veçanërisht në Florida dhe Brazil – të cilët furnizojnë marka të mëdha si Tropicana./21Media

Back to top button
close button