Disa ushqime që zvogëlojnë shenjat e akneve

Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar shenjat e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më natyrale për ta bërë këtë është ta trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.
Një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është një nga çelësat për një lëkurë rrezatuese.
BrightSide tregon se disa ushqime të shijshme që duhet vendosur në listën e blerjeve që do t’ju ndihmojnë të zvogëloni shenjat e akneve.
Kungull

Pse funksionon: Kungulli është një burim i shkëlqyer i niacinës, folatit, vitaminave A dhe B dhe zinkut.
Çfarë bën: Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishme në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, që ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe prodhimin e vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e shenjave të akneve.
Limoni

Pse funksionon: Lëngu i limonit është një astringent natyral. Ai shtrëngon lëkurën e varur dhe lufton njollat.
Çfarë bën: Lëkura e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Fillimi i ditës duke pirë një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni ose duke e përdorur atë si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.
Patate e ëmbël

Pse funksionon: Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten.
Çfarë bën: Trupi juaj shndërron e beta-carotene në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një pengesë e lëkurës kundër njollosjes, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira. Retinoli është një përbërës kryesor në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, vijave të imëta dhe dhëmbëzave. Në vend që të blini krem të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patatet e ëmbla në ushqimet tuaja.
Papaja

Pse funksionon: Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papainë.
Çfarë bën: Papaina ndihmon në eksfolimin e qelizave të vdekura të lëkurës, zhbllokimin e poreve dhe zbehjen e shenjave të akneve. Gjithashtu e mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon çdo shpërthim të akneve.
Lulelakra

Pse funksionon: Lulelakra është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe një aminoacidi të fuqishëm të quajtur histidinë.
Çfarë bën: Histidina mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV që mund të përkeqësojnë njollat ​​e errëta ekzistuese. Vitamina C lufton kundër çdo dëmtimi të shkaktuar nga radikalet e lira, ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin dhe shëron plagët dhe plagët./21Media

Back to top button