Domatet mbrojnë lëkurën tuaj

Sipas një studimi, domatet mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër rrezeve të dëmshme UV dhe të ulin rrezikun e djegies nga dielli.
Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të përqendrimit të lartë të karotenoideve, i cili është një komponent i likopenit. Megjithatë, shkencëtarët gjithashtu theksuan se kremrat kundër diellit nuk mund të zëvendësohen vetëm duke konsumuar domate, shkruan BrightSide.
Përveç këtij përfitimi shëndetësor, disa prova tregojnë se domatet kanë veti edhe kundër plakjes./21Media

Back to top button