Prodhuesi i violinës nga Maqedonia e Veriut fiton famë ndërkombëtare

Prodhuesi i violinës nga Maqedonia e Veriut fiton famë ndërkombëtare

Svetozar Bogdanovski ndërtoi violinën e tij të parë 35 vjet më parë për djalin e tij Kostadin, atëherë i moshës shtatë vjeç, i cili kishte shprehur interes për të marrë mësime.

Sot violina e Bogdanovskit ka një çmim prej 60,000 euro (67,000 dollarë) dhe shiten në të gjithë botën, ndërsa Kostadin është një violinist i njohur ndërkombëtarisht. Motra e tij më e vogël Frosina është gjithashtu një violiniste profesioniste.

“Më duhej të krijoja kushtet që ai (Kostadin) të zhvillohej. Kushti i parë ishte të kesh një instrument të mirë, të cilin nuk mund ta përballoja,” i tha Bogdanovski Reuters.

Bogdanovski, një banor në Veles, një qytet në Maqedoninë e Veriut rreth 50 km (30 milje) në jug të kryeqytetit Shkup, përfundoi duke hequr dorë nga puna e tij si artist për t’u përkushtuar plotësisht në bërjen e violinave, përcjell rtv21.tv

Bashkëshortja e tij Marija – profesore e violinës – dhe artistja e tij artistike Tatjana Miseva gjithashtu iu bashkuan atij në biznesin e ri, i cili tani ka ndërtuar më shumë se 700 instrumente, disa prej tyre kopjet e instrumenteve të bëra nga mjeshtër të famshëm italianë si Guarnerius.

Bogdanovski përdor dru panje në pjesën e poshtme të violinave të tij dhe dru bredh për majë, të gjitha ekskluzivisht nga pyjet e lashta boshnjake. Druri së pari është tharë, pastaj ngjyhet në ujë të kripur për disa vjet para se të fillojë ndërtimi i instrumentit.

“Eachdo violinë ka diçka specifike dhe unike. Kjo është arsyeja pse asnjë dy nuk është e njëjtë, edhe pse secili instrument duket ashtu si çdo tjetër. Ata ndryshojnë nga njëri-tjetri ashtu si njerëzit,” tha ai.

Ndër çmimet ndërkombëtare që ai ka grumbulluar, Bogdanovski është veçanërisht krenar për një çmim një prej instrumenteve të tij të fituar në Itali kundër konkurrencës nga zejtarë të ardhur nga mjeshtrit e violinës së Kremones.

Ai gjithashtu fitoi dy herë çmimin prestigjioz vjetor të Shoqërisë së Violinës së Amerikës, në 2008 dhe 2012. Amerikani Rachel Barton, serbi Robert Lakatos dhe Greqishtja Jonian-Ilia Kadesa janë ndër violinistët e spikatur që përdorin instrumentet e tij./21Media