Edhe një i ri në Amerikë ngjashëm si ai nga Kosova vishet me modën e vjetër

Xavier Layton është një student 20-vjeçar nga Teksasi i cili është vërtet i fiksuar pas viteve 1800.
Aq shumë, saqë ai rrallë shihet pa veshjen e tij viktoriane – kapelë e sipërme dhe të gjitha, përcjell portali rtv21.tv
Pasi ka filluar të vishet zyrtarisht në një moshë të re, Xavier mendon se të vishet në këtë mënyrë është normale për të. Megjithatë, zgjedhja nuk është e lirë, me veshjen e tij më të shtrenjtë që kushton pothuajse 900 £.
“Familja ime më thërret rregullisht plak, por nuk më shqetëson sepse është e vërtetë”, tha Xavier.
“Prindërit e mi janë mbështetësit e mi më të mëdhenj, ata më ndihmojnë të gjej rroba dhe të blej sende për mua për ditëlindjen time dhe për Krishtlindje.

“Ata kanë mbështetur shijen time të modës që kur isha fëmijë, më lejonin të zgjidhja vetë rrobat e mia për t’i veshur që në moshë të vogël, ata janë lloji i prindërve që nuk blenë atë që donin që unë të vishja dhe më lanë të vendos.
“Unë mund të jem një Gen Z, por mendërisht jam një 70-vjeçar.
Ai vazhdoi: “Kam filluar të vishem në këtë mënyrë nga viti 2018, kur isha rreth 16vjeç. Saqë është bërë kaq normale për mua tani.
Për shkak të temperaturave të larta në Teksas gjatë muajve të verës, Xavier shpesh nuk është në gjendje të veshë veshjen e plotë.
“Në Teksas bëhet mjaft ngrohtë, kështu që nuk e vesh gjithmonë të gjithë veshjen dhe meqenëse shumë prej tyre është prej leshi, mund të jetë shumë e ngrohtë”, tha ai.
Xavier vëren se ai ka një interes të veçantë për historinë dhe kjo ka frymëzuar preferencën e tij të stilit.
“Charles Dickens është një nga njerëzit e mi të preferuar, kështu që mendoj se kjo është arsyeja pse më pëlqejnë kaq shumë vitet 1840,” shtoi ai.

“Kur nuk studioj apo punoj, i kaloj ditët duke punuar në profilet e mia të mediave sociale dhe duke krijuar përmbajtje të reja. Kam provuar edhe për të bërë disa rroba.
“Këto artikuj mund të bëhen mjaft të shtrenjta pasi nuk janë ato gjëra që do t’i blini menjëherë, janë më shumë investime.
“Të vetmit sende të tjera që marr nga Anglia janë jakat e bluzave të mia, por gjithçka tjetër mund të gjej lehtësisht në SHBA.”
Në Kosovë është i njohur edhe i riu nga Llap, Yll Raçi i cili preferon stilin e jetës së epokave të kaluara. Ai vishet me rroba të të moshuarve dhe plis./21Media

Back to top button