Edhe pa Britaninë funksionon BE-ja!

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Sipas Mogherinit Largimi i Britanisë nuk do të ndikojë në funksionimin e BE-së

Largimi i Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, nuk do të ndikojnë dukshëm në mbrojtjen dhe sigurinë e BE-së, tha sot Përfaqësuesja e Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

Sipas saj, edhe pse Britania është një shtyllë e rëndësishme e NATO-s, me kapacitetet e saj bërthamore dhe buxhetin më të madh në Evropë për mbrojtje në kuadër të Aleancës, largimi saj nuk do të ndikojë në sigurinë e BE-së dhe po ashtu në funksionimin e saj, raporton AP.

Të mërkurën Britania e Madhe filloi procesin zyrtar të shkëputjes nga Bashkimi Evropian