Erdogan thotë se lideri i dyshuar i Shtetit Islamik është vrarë në Siri

Forcat turke kanë vrarë liderin e dyshuar të grupit të Shtetit Islamik (IS) në Siri, ka njoftuar presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Abu Hussein al-Qurayshi thuhet se ka marrë përsipër grupin pasi paraardhësi i tij u vra vjeshtën e kaluar.

Erdogan i tha transmetuesit turk TRT se udhëheqësi i IS ishte “neutralizuar” në një operacion të agjencisë turke të inteligjencës MIT të shtunën.

IS deri më tani nuk ka bërë asnjë koment mbi operacionin e raportuar.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimin e Erdoganit.

Agjencia e inteligjencës MIT kishte ndjekur Kurejshin për një “kohë të gjatë”, tha Erdogan.

“Ne do të vazhdojmë luftën tonë me organizatat terroriste pa asnjë diskriminim”, shtoi ai, duke mos dhënë detaje të mëtejshme.

Burimet siriane thanë se operacioni u zhvillua në qytetin verior të Jandaris, afër kufirit turk.

Nëntorin e kaluar, grupi xhihadist njoftoi vdekjen e liderit të tij, Abu al-Hassan al-Hashemi al-Qurayshi. Shtetet e Bashkuara thanë se ai u vra në një operacion nga Ushtria e Lirë Siriane rebele në Sirinë jugperëndimore në mes të tetorit 2022.

Ai mori përsipër grupin pasi lideri i mëparshëm Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi shkaktoi një shpërthim duke vrarë veten dhe familjen e tij, ndërsa forcat speciale amerikane u rrethuan në strehën e tij pas një përleshjeje me armë në shkurt 2022.

Ai operacion “largoi një kërcënim të madh terrorist për botën”, tha presidenti i ShBA-së Joe Biden në atë kohë.

IS dikur zotëronte 88,000 kilometra katrorë territor që shtrihej nga Siria verilindore përgjatë Irakut verior dhe imponoi sundimin e tij brutal mbi pothuajse tetë milionë njerëz.

Grupi u dëbua nga pjesa e tij e fundit e territorit në vitin 2019, por OKB-ja paralajmëroi në korrik se ai mbetej një kërcënim i vazhdueshëm.

Vlerësohet të ketë midis 6,000 dhe 10,000 luftëtarë në Siri dhe Irak, të cilët janë të vendosur kryesisht në zonat rurale dhe vazhdojnë të kryejnë sulme goditëse, prita dhe bomba në anë të rrugës.

Back to top button