“Është si një zonë lufte”, temperaturat mbi 40 gradë Celsius djegin shtëpitë

Pronarët e shtëpive kanë treguar se si u detyruan t’i marrin kafshët e tyre dhe të iknin për të shpëtuar jetën e tyre pasi pronat e tyre ishin shkatërruar nga një zjarr që mendohej se ishte ndezur nga një grumbull plehrash i cili u dogj spontanisht.
Dy rreshta shtëpish me tarraca, katër shtëpi të tjera, 12 stalla dhe pesë makina u shkatërruan nga zjarri në Wennington, afër kalimit Dartford në lindje të Londrës.
Banorët e tmerruar u urdhëruan të dilnin pasi 100 zjarrfikës u përpoqën të ndalonin një mur flakë vdekjeprurëse që përhapej nga shtëpia në shtëpi, e ndezur nga erërat e ngrohta. Një zjarrfikës në vendngjarje e quajti atë ‘ferr absolut’.
Zjarret e tmerrshme përfshiu shtëpitë mbrëmë teksa Britania regjistroi ditën më të nxehtë në historinë e saj, 40 gradë Celsius të regjistruar për herë të parë, transmeton rtv21.tv.
Brigada e zjarrfikësve në Londër tha se e marta ishte dita e tyre më e ngarkuar që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, me të paktën 110 kamionë zjarrfikës të dërguar në flakët në të gjithë kryeqytetin.
Toka jashtëzakonisht e thatë dhe temperaturat e larta krijuan kushtet e përsosura për flakët për të shpërthyer në të gjithë vendin me incidente të mëdha të deklaruara Londër, Hertfordshire, Buckinghamshire, South Yorkshire dhe Leicestershire. Skocia dhe Uellsi gjithashtu panë zjarre.
Zjarri tronditës i fshatit ishte shembulli më dramatik i mënyrës sesi vendi po luftonte për t’u përballur, ndërsa merkuri arriti nivele të paprecedentë./21Media

Back to top button