Euro u barazua me dollarin

Euro u barazua me dollarin

Dollari u tregtua pranë një niveli më të ulët prej dy muajsh kundrejt euros sot, ndërsa tregtarët prisnin rezultatet e zgjedhjeve afatmesme në SHBA dhe të dhënat e inflacionit në SHBA, që do të dalin këtë javë, të cilat do të peshojnë në vlerësimet e tregut për perspektivën e ardhshme për normat e interesit.
Euro ka ndryshuar pak sot dhe po tregtohet me 1,0066 dollarë, pasi arriti në 1,0096 dollarë brenda natës, niveli më i lartë që nga 13 shtatori.
Dollari u dobësua kundrejt monedhës japoneze në 145.17 jen në tregtinë aziatike, më e dobëta kundrejt jenit këtë muaj dhe gjithashtu ra kundrejt frangut zviceran në 0.9823 franga, një nivel më i ulët në pesë javë.
Monedha amerikane ka qenë nën presion për t’u dobësuar javën e fundit për shkak të basteve të subjekteve të tregut se Fed do të zbusë rritjen e normës bazë të interesit dhe se Kina do të lehtësojë masat kundër Covid-it për të stimuluar aktivitetin ekonomik.
Indeksi i dollarit, i cili është në rrugën e tij për të regjistruar vitin më të mirë në gati katër dekadat e fundit, deri më tani këtë javë është zhytur me rreth 1 për qind ndaj shportës së rivalëve dhe sot po lëviz në nivelin e 109.68 pikëve.
Funta britanike mbeti i qëndrueshëm në 1,1540 dollarë, ndërsa dollarët australianë dhe të Zelandës së Re u forcuan kundrejt rivalit të tyre amerikan gjatë natës për të arritur nivelet maksimale disa-javore përpara se të tërhiqeshin pak nga ato nivele gjatë seancës aziatike.
Shkëmbimet e kriptovalutave, të cilat kanë qenë të trazuara ditët e fundit, po përpiqen të stabilizohen sot pas shpalljes së planit të shkëmbimit të kriptomonedhave Binnens për të kursyer dhe blerë platformën rivale të kriptomonedhës FTX. Tërheqja e fortë ka tronditur vlerën e tokenit FTX, i cili ishte në rënie të lirë të martën. Bitcoin gjithashtu preku nivelin më të ulët dyvjeçar prej 17.1141 dollarësh dje.
Kriptomonedha më e vjetër në botë, bitcoin, u rikuperua pak sot në pak mbi 18.000 dollarë, ndërsa FTX ra me 20 për qind shtesë.

Back to top button