Fjalimi ‘historik’ i Biden u prit mirë në Ukrainë

Fjalimi i Presidentit Joe Biden në Varshavë, gjatë të cilit ai tha se Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet” mund të ketë nxitur zemërim në Moskë dhe sqarime në Uashington – por duket se ka shkuar shumë mirë në Ukrainë.

Biden dënoi luftën ruse kundër Ukrainës si një kërcënim për rendin botëror të pas Luftës së Dytë Botërore dhe premtoi se Perëndimi do të vazhdojë të ushtrojë presion mbi qeverinë e Putinit.

Analiza e BBC Monitoring për mediat ukrainase tregon se fjalimi i presidentit amerikan u transmetua drejtpërdrejt dhe ishte lajmi kryesor në Ukrainë.

Media ukrainase e përshëndeti fjalimin si “historik” dhe shprehu shpresën se fjalët e Biden do të përktheheshin në më shumë furnizime me armë për Kievin për t’i dhënë fund luftës “kundër diktaturës ruse”.

Gazetari Vitaliy Portnikov tha në Twitter se adresa ishte një “thirrje e re dhe e fortë për liri dhe për të luftuar” kundër regjimit rus.

Eksperti Volodymyr Fesenko e krahasoi fjalimin e Biden me “fjalimin historik të Berlinit” të Presidentit John F. Kennedy dhe tha se “retorika e Biden ishte e saktë”./21Media

Back to top button