Forcat ukrainase tërhiqen nga Severodonetsku

1 min read

Photo by ANATOLII STEPANOV/AFP

Forcat ukrainase do të duhet të tërhiqen nga Severodonetsk, tha të premten kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, Serhiy Hayday, duke akuzuar Rusinë për shkatërrimin e shumicës së infrastrukturës së qytetit.

“Fatkeqësisht, ne do të duhet të tërheqim ushtrinë tonë [nga Severodonetsk]. Nuk ka kuptim të qëndrosh në pozicione të thyera pas shumë muajsh [armiqësore], sepse numri i të vdekurve në territoret e pafortifikuara mund të rritet çdo ditë”, tha Hayday në një fjalim televiziv.

Hayday tha se situata në Severodonetsk ishte e paqëndrueshme pas bombardimeve nga forcat ruse gjatë disa muajve.

“E gjithë infrastruktura e qytetit është shkatërruar plotësisht”, tha ai. “Më shumë se 90% e shtëpive u shkatërruan rreth 80% e shtëpive u shkatërruan në mënyrë kritike. Këto janë ato që nuk mund të restaurohen më, duhet të prishen”.

Hayday vazhdoi të thoshte se Rusia tani po synonte fqinjin Lysychansk nga Zolote dhe Toshkivka, rreth 30 kilometra në jug./21Media