Fundi i një epoke! Lamtumirë iPod!

3 min read

Apple ka njoftuar se do të ndërpresë riprodhuesin e saj muzikor, iPod Touch, duke i dhënë fund një pajisjeje të vlerësuar gjerësisht për revolucionarizimin e mënyrës sesi njerëzit dëgjojnë muzikë.

Kur iPod-i i parë u lançua në vitin 2001, ai mund të ruante 1000 këngë. Sot ka më shumë se 90 milionë këngë në shërbimin e transmetimit të Apple.

iPod Touch u projektua nga i njëjti ekip që më vonë shpiku iPhone, i cili shpejt e la në hije iPod-in, përcjell portali rtv21.tv

Apple përditësoi për herë të fundit iPod-in në vitin 2019.

Ka pasur modele të ndryshme iPod gjatë viteve – duke përfshirë Nano dhe Shuffle – por iPod Touch, i cili u lëshua në 2007 është modeli i fundit që u ndërpre.

Apple thotë se do të mbetet i disponueshëm për të blerë “derisa stoqet të jenë në dispozicion”.

Pajisja kishte “ripërcaktuar se si zbulohet, dëgjohet dhe shpërndahet muzika”, tha Greg Joswiak, nënkryetar i lartë i marketingut në mbarë botën në Apple.

Adhuruesit e iPod kanë përdorur rrjetet sociale për të ndarë mendimet e tyre mbi lajmet dhe kujtimet e tyre të lidhura me pajisjet muzikore.

Modeli i parë i iPod-it u shpik nga shefi i Apple Steve Jobs në stilin tipik të Apple në vitin 2001 .

Kishte zëra se kompania do të shpallte një riprodhues të ri muzikor.

“Muzika është një pjesë e jetës së të gjithëve. Muzika ka ekzistuar përgjithmonë. Ajo do të jetë gjithmonë përreth,” tha Jobs gjatë prezantimit të tij prej një orë.

Titulli i madh ishte i thjeshtë: “1000 këngë në xhep”.

Me kalimin e viteve, shumë të famshëm kanë hedhur fuqinë e tyre të yjeve pas iPod, duke përfshirë John Mayer, U2 dhe Oprah Winfrey.

BMW prezantoi sistemin e parë të argëtimit të makinave me një sistem të integruar iPod, dhe brenda pak vitesh, shumica e prodhuesve të makinave kishin ndjekur shembullin.

iPod-i nuk ishte lojtari i parë MP3 në treg, ashtu si iPhone nuk ishte smartfoni i parë – por dizajni unik i Apple u dëshmua të ishte shtytja e muzikës dixhitale e nevojshme për të filluar t’i tundonte njerëzit larg CD-ve dhe kasetofonëve – dhe ndarjen e skedarëve.

Në vitin 2001, industria e muzikës po luftonte për mbijetesë kundër ndarjes së paligjshme të skedarëve, pasi meloditë shpërndaheshin në platforma më shpejt sesa kompanitë diskografike mund të lëshonin kërcënime ligjore.

Nisja e iTunes dhe iPod më pas, i dhanë industrisë një litar shpëtimi në formën e të ardhurave për shkarkimet e blera në mënyrë legjitime.

Ai ringjalli gjithashtu pasurinë e Apple, e cila po lëngonte në një treg të dominuar nga PC-të Windows.

iPod u prezantua në skenë nga i ndjeri Steve Jobs në një ngjarje më 23 tetor 2001.

“Me iPod-in, dëgjimi i muzikës nuk do të jetë më kurrë i njëjtë,” tha ai. Dhe në shumë mënyra, ai kishte të drejtë./21Media