Gafat e Borrellit, bëri gabime të njëpasnjëshme në deklaratën për dialogun

1 min read

 

Para se të nis takimet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Joseph Borrell ka dhënë një deklaratë se dialogu nuk do të jetë i lehtë, por duhet të vazhdojë.

Por, si asnjëherë më parë, ai hasi në shumë vështirësi deri në përfundimin e kësaj deklarate.

Gabimet e tij, ishin të njëpasnjëshme.

Konferencën u përpoq ta niste kështu: “Okej? Mirëmëngjes. Sot së bashku me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajçak, do të mirëpresim…..ohhh, harroje këtë”.

Nuk ia doli të përfundonte fjalinë e parë të deklaratës së tij.

Ai vazhdoi të ketë pengesa. Nuk arrinte assesi të zgjidhte fjalët e duhura, pa gabuar ndonjërën prej tyre.

“Mirmëngjesi. Sot, në këtë moment….do të fillojë prapë!!!!….Mirmengjesi, sot së bashku…Tani, në këtë moment. Oh bre! Do të vazhdojë nga aty. A po?”, kështu përsëriti ai disa herë fjalinë me të cilën synonte ta niste deklaratën.