Gazetari rus shet medaljen Nobel me çmim rekord, paratë do t’i japë për Ukrainën

Çmimi Nobel i Paqes që gazetari rus Dmitry Muratov nxori në ankand për të mbledhur para për fëmijët refugjatë ukrainas është shitur për 103.5 milionë dollarë , duke thyer rekordin për një Nobel.

“Unë shpresoja se do të kishte një sasi të madhe solidariteti,” tha Muratov pas shitjes. “Por nuk e prisja që kjo të ishte një sasi kaq e madhe.”, përcjell portali rtv21.tv

Më parë, më i paguari ndonjëherë për një medalje të çmimit Nobel ishte në vitin 2014, kur James Watson, fitues i çmimit Nobel në vitin 1962, e shiti medaljen e tij për 4.76 milionë dollarë. Tre vjet më vonë, familja e bashkëpërfituesit të tij, Francis Crick, mori 2.27 milionë dollarë në ofertën e drejtuar nga Heritage Auctions, e njëjta kompani që nxori në ankand medaljen e Muratov të hënën, Ditën Botërore të Refugjatëve.

Muratov, i cili u nderua me medaljen e artë në tetor 2021, ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta dhe ishte kryeredaktori i botimit kur u mbyll në mars mes shtypjes së Kremlinit ndaj gazetarëve dhe mospajtimit publik në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Ishte ideja e Muratov për të nxjerrë në ankand çmimin e tij, pasi kishte njoftuar tashmë se do të dhuronte çmimin shoqërues prej 500,000 dollarësh për bamirësi. Ideja e donacionit, tha ai, “është t’u japë fëmijëve refugjatë një shans për një të ardhme”

Muratov ka thënë se të ardhurat do t’i shkojnë drejtpërdrejt UNICEF-it në përpjekjet e tij për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur nga lufta në Ukrainë . Të shkrirë, 175 gram ari 23 karatësh që përmban medalja e Muratov do të vlente rreth 10,000 dollarë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button