Gazetarja ruse që mbante posterin kundër luftës konfirmon se ka braktisur arrestin shtëpiak

Marina Ovsyannikova, gazetarja ruse që mbajti një poster kundër luftës në televizionin shtetëror rus, ka konfirmuar se ka lënë arrestin shtëpiak të urdhëruar nga gjykata.
“Unë e konsideroj veten absolutisht të pafajshme dhe për shkak të refuzimit të vendit tonë për të zbatuar ligjet e veta, refuzoj që nga 30 shtatori 2022 të respektoj kufizimin tim para gjykimit në një formë të arrestit shtëpiak dhe çlirohem nga e gjithë kjo”, Ovsyannikova.
Një gjykatë në gusht e vendosi atë në arrest shtëpiak deri më 9 tetor, duke e akuzuar për shpërndarje të informacionit të rremë në lidhje me Forcat e Armatosura Ruse, raportoi TASS.
Ovsyannikova, një ish-punonjëse e Channel One të Rusisë, ndërpreu një transmetim në muajin mars duke mbajtur një tabelë ku shkruhej: “Jo luftës. Ndaloni luftën. Mos i besoni propagandës që ju thonë gënjeshtra këtu”.
Në atë kohë, Ovsyannikova i tha Christiane Amanpour të CNN se shumë gazetarë rusë shohin një shkëputje midis realitetit dhe asaj që paraqitet në kanalet televizive të vendit, duke thënë se “ishte thjesht e pamundur të heshtësh”.
“Të nderuar ligjzbatues, ju lutem vendosni këtë lloj byzylyku ​​Putinit pasi është ai që duhet të izolohet nga shoqëria dhe jo unë. Putini duhet të gjykohet për gjenocidin kundër popullit të Ukrainës dhe vrasjen masive të popullatës mashkullore të Rusisë”, tha Ovsyannikova në një video në Telegram të mërkurën, ndërsa tregonte një byzylyk monitorimi në kyçin e këmbës së saj.
Sipas saj, udhëheqja ushtarake ruse nuk ka asnjë ide për numrin e viktimave në mesin e popullatës civile në Ukrainë.
“Ndoshta ndërgjegjja e ndonjë gjyqtari, prokurori apo hetuesi do të zgjohet dhe ata do të ndalojnë së quajturi fals fëmijët që vdiqën në Ukrainë. Dhe ata do të ndalojnë së ndjekuri mua për të thënë të vërtetën”, tha gazetarja, e cila ka kaluar pothuajse dy muaj në arrest shtëpiak./21Media

Back to top button