Gjenden mbetje mortore në Prekaz, dyshohet të jenë të personave të zhdukur gjatë luftës

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur kanë njoftuar se kanë hasur në mbetje mortore/ eshtra, potencialisht të personave të zhdukur, në Prekaz, Skenderaj).

Sipas këtij komisioni mbetjet mortore mund të jenë në Listën e Personave të Zhdukur.

“Persona të Zhdukur, Institutit të Mjekësisë Ligjore dhe Drejtorisë së Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftës, kanë vazhduar gërmimet edhe në lokacionin e varrezave në fshatin Prekaz, Skenderaj. Pas disa orë gërmimeve, ekipet kan hasur dhe zhvarrosur mbetje mortore (eshtra) të viktimave që mund te jetë në Listën e Personave të Zhdukur.”, thuhet në njoftim.
Po ashtu bëhet ditur se gërmimet po vazhdojnë ende.

“ne do t’iu njoftojmë pas rezultateve të ADN-së për identifikimet e mundshme të këtyre trupave.”, përfundon njoftimi./21Media

Back to top button