Gati 500,000 njerëz në Republikën Demokratike të Kongos kanë mbetur pa ujë të pijshëm pasi shpërtheu një vullkan.

Një rezervuar dhe tuba u dëmtuan kur vullkani shpërtheu më 22 maj.

Qindra mijëra njerëz ende nuk janë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre, transmeton rtv21.tv.

Kërkohet mbështetje urgjente nga organizatat humanitare për të ndihmuar banorët.

Ka pasur shumë dridhje që kur shpërtheu një nga vullkanet më aktive në botë./21Media