Greqia legalizon martesat e të njëjtit seks

Greqia është bërë vendi i parë me shumicë ortodokse që legalizon martesat e të njëjtit seks.

Çiftet e të njëjtit seks tani do të lejohen ligjërisht të birësojnë fëmijë pas votimit të së enjtes me 176-76 në parlament.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se ligji i ri “do të shfuqizojë me guxim një pabarazi serioze”.

Por ajo e ka ndarë vendin, me rezistencë të ashpër të udhëhequr nga kisha e fuqishme ortodokse. Mbështetësit e saj mbajtën një tubim proteste në Athinë.

Shumë prej tyre shfaqën pankarta, mbanin kryqe, lexuan lutje dhe kënduan fragmente nga Bibla në sheshin Sintagma të kryeqytetit./21Media

Back to top button