Historia tragjike, foshnja që erdhi në jetë nën rrënoja e vetmja e mbijetuar nga familja

Një vajzë e porsalindur është shpëtuar nga ekipet e shpëtimit nga rrënojat e një ndërtese në veriperëndim të Sirisë, e cila u shkatërrua nga tërmeti i së hënës.
Nëna e saj filloi lindjen menjëherë pas fatkeqësisë dhe lindi para se të vdiste, tha një i afërm. Babai i saj, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë humbën jetën gjithashtu.
Pamjet dramatike treguan një burrë që mbante foshnjën, të mbuluar me pluhur, pasi ajo u tërhoq nga mbeturinat në Jidayris.
Një mjek në një spital në Afrin aty pranë tha se ajo tani ishte në një gjendje të qëndrueshme.
Ndërtesa në të cilën jetonte familja e saj ishte një nga rreth 50 që raportohet se u shkatërrua nga tërmeti 7.8 ballë në Jidayris, një qytet i kontrolluar nga opozita në provincën Idlib që është afër kufirit turk.
Xhaxhai i foshnjës, Khalil al-Suwadi, tha se të afërmit nxituan në vendngjarje kur morën vesh për shembjen.
“Ne dëgjuam një zë ndërsa po gërmonim”, i tha ai agjencisë së lajmeve AFP të martën.
“Ne e pastruam pluhurin dhe e gjetëm foshnjën me kordonin e kërthizës [të paprekur], kështu që e premë dhe kushëriri im e çoi në spital”.
Pediatri Hani Maarouf tha se foshnja mbërriti në spitalin e tij në një gjendje të keqe, me “disa mavijosje dhe plagë në të gjithë trupin e saj”.
“Ajo gjithashtu mbërriti me hipotermi për shkak të të ftohtit të ashpër. Ne duhej ta ngrohnim dhe t’i jepnim kalcium,” shtoi ai.
Ajo u fotografua e shtrirë në një inkubator dhe e lidhur me një pikim, teksa u mbajt një funeral i përbashkët për nënën e saj Afraa, babain Abdullah dhe katër vëllezërit e motrat e saj.
Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë ka shkuar mbi 7 mijë e 266./21Media

Back to top button