Indiani nis planin prej 25 miliardë dollarësh të shpërndarjes së 5G

Multimiliarderi indian Mukesh Ambani ka njoftuar një plan prej 25 miliardë dollarësh për të nisur shërbimet e internetit celulare 5G në Indi brenda dy muajve.
Ambani, i cili drejton grupin Reliance Industries nga telekomunikacioni në shitje me pakicë, thotë se rrjeti me shpejtësi të lartë do të prezantohet fillimisht në qytetet e mëdha, duke përfshirë Nju Delhi dhe Mumbai.
Ai tha se më pas do të zgjerohet në pjesën tjetër të Indisë deri në dhjetor 2023, përcjell portali rtv21.tv
Kompania po punon gjithashtu me Google për të zhvilluar një smartphone buxhetor 5G.
Duke folur të hënën në mbledhjen e përgjithshme vjetore të Reliance, Ambani tha se sapo rrjeti 5G i firmës të jetë plotësisht funksional, do të ishte më i madhi në botë.
Shërbimi do të ofrohet përmes filialit të Reliance, Jio, i cili është operatori më i madh celular në Indi.
Ambani tha gjithashtu se Reliance po punonte me gjigantin e teknologjisë amerikane Google për të zhvilluar një smartphone “tejpërballueshëm” 5G, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi çmimin e tij ose datën e planifikuar të nisjes.
Telefonat inteligjentë më të lirë të gatshëm për 5G në Indi aktualisht kushtojnë rreth 150 dollarë.
Njoftimet erdhën ndërsa beteja për dominim në të ardhmen dixhitale të Indisë po nxehet.
Në fillim të këtij muaji, qeveria indiane përfundoi një ankand rekord prej 19 miliardë dollarësh për valët ajrore , duke përfshirë valët ajrore 5G, ku Jio doli si blerësi kryesor./21Media

Back to top button